Rezultate te kerkimit per termin: +Mbreti +Zog

Total: 874
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:11.218Z

Mbreti Zog vendoset në bulevard

Gazeta ShqipMonumenti Monumenti i Ahmet Zogut do të vendoset nesër, ora 12.00 në bulevardin “Zog I’. Me këtë rast do të mbahet edhe një ceremoni përurimi ku pritet të jetë i pranishëm edhe Kryeministri Berisha. Monumenti, i realizuar nga skulptori Kreshnik Xhiku ishte parashik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:03.215Z

Sa i pasur qe mbreti Zog dhe jeta prej kurnaci

Mbi pasurinë e mbretit Zog u bë një bujë e madhe, mbi sasinë e saj sa dhe mbi origjinën e saj. U tha se pasuria ishte jashtëzakonisht e madhe: 100.000.000 lira stërlina ishte një nga shifrat që dëgjova njëherë dhe më duket se një shifër e këtillë është jashtë çdo logjike. Asnj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.380Z

“Mbreti Zog kur u largua mori 11 valixhe pasuri”

Pasuria që Mbreti Zog mori me vete, kur u largua nga Shqipëria në 7 prill të vitit 1939, ka qenë gjithnjë një temë diskutimi. Thuhet se Mbreti mori me vete gjithë arkën e shtetit, se mori miliona, etj. etj. Më shumë dritë mbi këtë fakt hedh sekretari personal i tij përgjatë 4 viteve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.996Z

Basha Mbreti Zog reformator i madh themeloi shtetin

brbrCeremonia me rastin e 120-vjetorit te lindjes se Mbretit Zog i ka sherbyer liderit te opozites Basha per te vleresuar rolin qe Ahmet Zogu ka pasur ne historine e Shqiperise Sipas Bashes ky eshte nje moment per tu perkulur me nderim para vepres se mbretit te shqiptareve pasi ai hodhi themelet e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.051Z

Mbreti Zog, shtatore në mes të Matit

 BURREL / HASAN PASHAInaugurohet në she-shin “Demokracia” të Burrelit shtatorja e mbretit Zog. Pas shumë shtyrjesh, monumenti i përfunduar që në fillim të vitit u zbulua dje në qendër të qytetit. Banorë të rrethit të Matit, kryesisht mbështetës të monarkisë kanë pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:04.686Z

Prehet ne Mauzoleumin e familjes mbreterore Mbreti Zog

Mbreti Zog, i cili ndërroi jetë në vitin 1961 në moshën 65-vjeçare në Francë, do të rivarroset në atdhe pas një vendimi të qeverisë në kuadër të përvjetorit të njëqindtë të Pavarësisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:05.379Z

ANALIZA/ Mbreti Zog nuk ka frikë të hapë zjarr

Nga Peter Lucas Më poshtë është një analizë e gazetarit, analistit dhe historianit amerikan, botuar në të përditshmen Lowell Sun Mbreti Zog, pas një mërgimi të gjatë, u kthye në Shqipëri javën që shkoi. Nuk është një grup rroku, por një mbret real. Është mbreti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama