Rezultate te kerkimit per termin: +Mehmet +Xhelili

Total: 194
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.593Z

Mehmet Xhelili gjen personazhet e Pirandelos

 Pas një kërkimi gati një shekullor, personazhet e Pirandelos kanë gjetur regjisorin Mehmet Xhelili. Gjatë një konference për shtyp, regjisori Xhelili bëri të njohur projektin më të ri, që do të ngjisë në skenën e Teatrit Kombëtar. Bëhet fjalë pikërisht për një nga veprat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.590Z

Xhelili: Kam besim tek Pirandello

Fillojnë provat e tavolinës për "Gjashtë personazhe kërkojnë autor". Regjisori Mehmet Xhelili ka zgjedhur Pirandellon për problematikën aktuale dhe për forcën e saj për të thithur publik. Premiera në mars Teatri Kombëtar prezanton për median premierën e dytë të këtij sezoni art

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.384Z

Mehmet Xhelili: Gjashtë personazhe kërkojnë autor, një vepër e fuqishme që prek plagët e shoqërisë

Luigi Pirandelo vjen në Teatrin Kombëtar me tragjikomedinë më të njohur të tij   Teatri Kombëtar vijon të sjellë në skenën e tij kryevepra të autorëve të njohur botërorë. Në vijim të sezonit artistik në skenën e TK vjen tragjikomediaGjashtë personazhe kërkojnë autor, e cil

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.718Z

Met Xhelili, në tryezë me Luixhi Pirandelon

Prezantohet premiera e dytë e këtij sezoni, që do të ngjitet në Teatrin Kombëtar. është një vepër e njohur e dramaturgjisë botërore, “Gjashtë personazhe kërkojnë një autor” e dramaturgut italian, pritet të shfaqet në periudhën mars-prill Ndërkohë që “Elektra&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.541Z

Vepra vjen me regji të  Mehmet Xhelilit

Premiera Personazhet e Pirandelos ngjiten në Teatrin Kombëtar “Gjashtë personazhe kërkojnë një autor” nga shkrimtari italian Luixhi Pirandelo, është shfaqja që do të ngjitet nesër premierë në Teatrin Kombëtar. Prej disa kohësh regjisori Mehmet Xhelili ka realizuar provat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:49.310Z

98 vjet me pas ne fshatin ku u lind Mehmet Shehu

Reportazh ne fshatin orrush te Mallakastres ku ndodhet shtepia-muze e ish-kryeministrit te Shqiperise. Banoret edhe sot e mbajne mend banorin e fshatit te tyre nderkohe qe vijojne te flasin per te si nje person qe nuk mund te vetevritej kurre. Pas shume vitesh Shehu mbahet mend si personi qe s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.027Z

Mehmet Xhelili: Pirandelo, me mesazhe të fuqishme për shoqërinë dhe homazh për teatrin

Regjisori zbulon detajet e realizimit të tragjikomedisë Gjashtë personazhe kërkojnë autor Teatri Kombëtar vijon të sjellë në skenën e tij kryevepra të autorëve të njohur botërorë. Në vijim të sezonit artistik në skenën e TK vjen tragjikomediaGjashtë personazhe kërkojnë autor, e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama