Rezultate te kerkimit per termin: +Merkucio

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.218Z

Romeo e Zhuljeta në versionin shqiptaro-bullgar

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në bashkëpunim me Operën dhe Baletin Kombëtar të Sofjes do të shfaqë “Romeo dhe Zhuljeta” në datat 18, 19, 21, 22, ora 19.00. Shfaqja është një balet në tri akte bazuar në tragjedinë me të njëjtin titull të Shekspirit. Baleti do të vihet n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.221Z

Romeo dhe Zhuljeta ne balet

Teatri Kombetar i Operas Baletit ne bashkepunim me Operan dhe Baletin Kombetar te Sofjes do te shfaqin Romeo dhe Zhuljeta balet me tre akte bazuar ne tragjedine me te njejtin titull te Shekspirit. Muzika eshte e Sergej Prokofiev me skenografi te Agim Zajmi. Baleti vjen i drejtuar nga mjeshtri kore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:33.783Z

“Romeo dhe Zhulieta”, në shqip dhe serbisht

Mirëdita apo dobar dan, një përshëndetje që do të duhej të përçojë përzemërsi dhe gjuhët, që do të duhej të shërbenin për komunikim, kthehen në një urrejtje shekullore. Grindje, gjak, vrasje, që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.927Z

Shekspiri duke e nxjerre nga kitschi

Keta te rinj qe mesojne kulture italiane nuk e kane pare ndonjehere ne skene Romeo dhe Xhuljeten tragjedine e Shekspirit. Te pakten keshtu thone disa. Nje regjisor italian i quajtur Carlo Bruni qe po con drejt fundit punen mbi kete pjese i njeh nxenesit e Liceut Italo-Shqiptar me spektaklin Dashuri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:50.534Z

Romeo e Zhulieta, dashuria e vdekja që bashkoi shqiptarë e serbë

Ai është shqiptar, ajo është serbe. Dashuria ishte më e fortë se urrejtja shekullore, aq sa edhe vdekja u gjet si zgjidhje për të qenë bashkë. Aktori Tristan Halilaj në rolin e Romeos Shfaqja e përbashkët serboshqiptare "Romeo e Zhulieta", nga William Shakespeare, me regji të Predrag

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama