Rezultate te kerkimit per termin: +Mustafa +Krantja

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.353Z

Mustafa Krantjes, Mjeshtrit q jetoi me muzikn

Kur m t mdhenjt e kohs s tij n muzike, Tefta Tashko Koo, Maria Kraja, Mihal Ciko, i than se ai duhej t dirigjonte, Mustafa Krantjes i ishin djersitur duart nga emocioni. Ishte tepr i ri dhe kalendari shnonte vitin 1938. Kishte studiuar, n normalen e Elbasanit , me nj fmijri t kaluar n skamje. Kisht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.351Z

Ermir Krantja: Luanim "Berberi i Seviljes" kur shembej busti i Enverit

Mes Italisë dhe Tiranës, dirigjenti Ermir Krantja ka arsye të forta të kthehet në skenën shqiptare. Është kujtimi i të atit dhe uni i tij artistik që u rrit në këto ambiente. Bashkëpunimi me balerinin e njohur Ilir Kerni për baletin "Kopelia" është arsyeja që gjendet në Teatrin e O

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.921Z

Inva ne pervjetorin e Avni Mules

"Valsi i Lumturise" eshte pagezuar nje koncert special, qe do te mbahet mbremjen e neserme ne skenen e Teatrit te Operes dhe Baletit. Avni Mula, nje nder emrat e zeshem te operes shqiptare, do te kremtoje 80-vjetorin e tij te lindjes, duke mbledhur rreth vetes jo pak miq e te dashur, kolege e artdas

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.250Z

“Rigoletto” rikthehet në Teatrin e Operës

TIRANE-Opera e njohur “Rigoletto” rikthehet në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Në datat 20, 21, 23 dhe 24 mars, ora 19:00, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit shfaq operën “Rigoletto” me muzikë të Verdit. Dirigjent është Vittorio Parisi, regjisor Nicola Z

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.651Z

Rikthehet pas 10 vitesh baleti i pare shqiptar Halili dhe Hajria

Rikthehet 10 vite pas ngjitjes së fundit në skenë, duke ardhur me një frymë më të re dhe më entuziaste baleti I pare kombetar shqiptar “Halili dhe Hajria” me koreografi të Arjan Sukniqit. Figura kryesore që tërheq edhe trupen pas vet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:16.482Z

Aktivitete me rastin e festave të Nëntorit

Me rastin e festave te clirimt dhe pavaresise TKOBAP do te ofroje per publikun shqiptar nje sere aktivitetesh per te festuar se bashku. Ne daten 28 Nentor 2015, Ora 19.00 - Koncert premiere i Ansamblit Popullor "Rrugetim..." me kenge dhe valle popullor te perzgjedhura nga te gjitha tr

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama