Rezultate te kerkimit per termin: +Ngarendja

Total: 13
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:17.404Z

Kumti per kushtrim si sherbese artistike

(Rreth romanit, "Drite nga erresira" te Halil Teodorit) Nga Albert Vataj Ngasja per te konvertuar pervojen personale jetesore, ne nje kreature artthenieje, mbarsur me dimension te gjere artistik, gjithhere pothuaj ka perkuar te ngulmoje ne te qenin mirefilli nje veper letrare. Permga nje qasje te ti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:55.930Z

Eliza Hoxha: Rona Nishliu përfaqëson shqiptarët e bashkuar

PRISHTINE - Më drithëroi, më mori me vete dhe më bëri të reflektoj. Ky ishte emocioni kur dëgjova për të parën herë këngën "SUUS". Emocioni u bë edhe më i fuqishëm kur ky reflektim i një kënge kaq personale, b&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.518Z

Pafuqia për të heshtur

Nga Mero Baze Të gjithë po bezdisim Ismail Kadarenë. Sikur të mos i mjaftonte turfullimi që ka pasur para se të ulej ti shkruante një letër Lulëzim Bashës, tani ai duhet të dëgjojë dhe gjykimet ekstreme për  një thirrje që i ka dalë nga shpirti, pa pasur nevojë të mendohej gjatë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:36.584Z

RRUGA E RRUGËS SË ARBRIT

PËRPARIM SPAHIU* Rruga e Arbrit, siç u shpreh pak ditë më parë ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, i thirrur në apel nga një deputet i opozitës, përfaqëson një aset kombëtar. Infrastruktura në tërësi është një pasuri kombëtare, e cila duhet medoemos të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.220Z

HYRJA NE HISTORI TE QEBAPTORJA "SARAJEVA"

1. Dy berlinas: njëri i veshur me kostum - një ëndërr e përmbushur që njëzet vjet, prej asaj dite kur ishte e mundur blerja e lirë e kostumit - tjetri me xhins. Mund të kenë qenë po ato xhinse të para njëzet viteve, ç‘rëndësi ka. Mbërrijnë në një ndërtesë që tash shërben s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.216Z

Sa larg të djathtës është e djathtaNga Fitim ZekthiParlamenti shqiptar dha një shfaqje të keqe të asaj që do të donte çdo mbështetës i të djathtës ditën kur u miratua qeveria. Në diskutimet e gjata që u mbajtën në seancë nga gjithkush në radhë të par

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Sa larg të djathtës është e djathtaNga Fitim ZekthiParlamenti shqiptar dha një shfaqje të keqe të asaj që do të donte çdo mbështetës i të djathtës ditën kur u miratua qeveria. Në diskutime

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:30.588Z

Driteshikimi mbi mugetiren e brendise se nje artthenie

(Rreth krijimtarise se poetit korcar, Vladimir Toroveci) Nga Albert Vataj Ngarendja e moshes dhe kacarritja e mundimshme ne pjerrinat sizifiane te te pamundures, jo vetem nuk e kane perunjur poetin korcar Vladimir Toroveci, por e kane tubuar me me zelle e me me pathos te kumtoje boten gjemueshem, pe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama