Rezultate te kerkimit per termin: +Nicholas +Carr

Total: 3
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.369Z

Webi nuk na bën budallenj

Prej ca kohësh mes të pasionuarve të internetit është zhvilluar një debat mbi të ashtuquajturin ‘budallallëk i Rrjetit’. Qysh më 2008 studiuesi Nicholas Carr kishte hedhur këtë provokim, duke pyetur në mos Google po na “bënte budallenj”. E së voni ish guruja i Webit Jaron La

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:39.435Z

Kujdes! Nëse e përdorni Facebook-un, lexoni pa tjetër këtë

Studimet e fundit bëjnë të ditur se nëse shpenzoni shumë kohë në media sociale siç janë Facebook, Twitter, Instagram, atëherë ju do të humbisni momentet e vërteta që ndodhin me jetën. Mësuesi Nicholas G. Carr, ka thënë se, interneti dhe qëndrimi i gjatë në të ndikon në mendje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:07.091Z

Për ata që e përdorin tej mase Facebook-un, ka lajme jo të mira

Përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe njohëse, ka gjetur një studim. Një hulumtim tregon se njerëzit të cilët vazhdimisht shkruaj tekst-mesazhe ose përdorin rrjetet sociale, kanë më pak gjasa që të përfshihen në të "menduarit reflektiv"

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.178Z

John le Carré, një ish-agjent sekret në letërsi

Librat e rinj Gjatë një interviste për “Sunday Times”, shkrimtari tregon se në vitin 1987 i është propozuar të takohet me Philby-n. Do të kishte qenë një rast unik për një shkrimtar të spiunazhit. Por, Le Carrè re

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.973Z

John le Carr nje ish-agjent sekret ne letersi

Librat e rinj Gjate nje interviste per Sunday Times shkrimtari tregon se ne vitin 1987 i eshte propozuar te takohet me Philby-n. Do te kishte qene nje rast unik per nje shkrimtar te spiunazhit. Por Le Carregrave refuzoi. Thashe jo. Nuk mund ta beja. Philby ishte pergjegjes per vrasjen e shume a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.748Z

Kënaqësia e qetësisë pa internet

Para një viti, gazetari i gazetës amerikane ‘The New York Times’, Pico Lyer fluturoi drejt Singaporit për t’iu bashkëngjitur shkrimtarit Malkolm Gladwell, dizajnerit të modës, Marc Ecko, dhe dizajnerit grafik, Stefan Sagmeister, në konferencën “Marketingu për Fëmijët e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.863Z

Gërmimi i vorbullës

Fotot e një reportazhi, tri vite më parë në Alaskë, kanë humbur për shkak të prishjes së hard diskut të kompjuterit tim. Ato të pushimeve të dy viteve më parë nuk i gjej më: kanë përfunduar në një memory card në fund të ndonjë kasete. Imazhet e dhjetë viteve më parë e di sak

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama