Rezultate te kerkimit per termin: +Ohrit

Total: 3850
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.931Z

Maqedoni, 9 vjetnga marrëveshjae Ohrit

SHKUP- Shënohet sot ne Maqedoni, nëntë vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Por edhe 9 vjet pas miratimit, kjo marrëveshje nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, ndërsa partitë shqiptare në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.479Z

Çfarë është Marrëveshja e Ohrit?

Në 13 gusht të 2001 në qytetin e Ohrit në Maqedoni u nënshkrua një marrëveshje që i dha fund konfliktit të armatosur atje dhe shihej si garantuesja e bashkëjetesës ndëretnike. Por çfarë përmban kjo marrëveshje, që edhe 14 vjet më pas sa herë flitet për situaten në Maqedoni, ref

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:46.404Z

Ademi: Marrëveshje e Ohrit, prioritet

Shkup-Zv/kryeministri i Maqedonisë, Abdilaqim Ademi ka pritur të mërkurën në takim oficerin kompetent për Maqedoninë në NATO, Stefan Ellgersman – të cilin e njoftoi për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, duke theksuar se implementimi i këtij dokumenti është një nga pesë priori

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:35.333Z

Nis Vera e Ohrit

Manifestimi më i rëndësishëm muziko-skenik në Maqedoni, edicioni i 48-të i "Vera e Ohrit 2008", do të hapet solemnisht sonte në orën 21:00 në Teatrin antik, me interpretimin e njërës prej vokaleve më të mëdha botërore, të divës së operës amerikane, Xhesi Norman në shoqërinë e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:50.242Z

Maqedonia ka nevoje per Marreveshjen e Ohrit

Transmetuar me 13082015 - 1717 PUBLICITET Maqedoni 13 gusht 2015 NOAal- Sekretariati per Implementimin e Marreveshjes se Ohrit thone se marreveshja kornize e Ohrit mbetet dokumenti i paqes qe mban gjalle procesin e demokratizi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.332Z

8 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Përderisa qeveria bëhet gati për të festuar 8-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, opozita shqiptare paralajmëron bojkot të Parlamentit të Maqedonisë me arsyetim se kjo marrëveshje nuk është duke u implementuar në praktikë. Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare Mendu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:03.684Z

Ivanov: Marrëveshja e Ohrit model integrimi

Nga Express më 19 qershor 2011 në ora 19:21 Presidenti Gjorgje Ivanov sot ka folur lidhur me rastin e fillimit të aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të Marrëveshje të Ohrit. Në një ceremoni pritjeje për ish-nënshkruesit e marrëveshjes së Ohrit dhe diplomatët perëndimor, nd�

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama