Rezultate te kerkimit per termin: +Opern

Total: 13
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.722Z

Opera La Canterina në Akademinë e Arteve

Stina koncertore pranverore e Akademis s Arteve n Tiran do t mbyllet me dy premiera t klass s opers n Salln e Madhe t koncerteve t ksaj Akademie. N datn 16 qershor studentt e klass s opers do t ngjiten n sken me opern “La Canterina” t Jozef Haidenit, e cila sht nj ope

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.251Z

Pas 5 vjet pritjeje

Pr 5 vjet mund ti bni dy fmij, t bheni baba apo babagjysh, milioner apo edhe t falimentoni, varsisht n ciln an e keni nafakn. Por, pas 5 vjet pritjeje ka dika t re edhe n fushn e muziks. T hnn n Prishtin pas 5 vjetve, Filarmonia Opera e Kosovs organizon shfaqje-premier t opers Rita. Rita, e cila v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.869Z

Inva Mula n Vern e Ohrit

N Teatrin antik n Ohr, n suaza t Vers s Ohrit u paraqit sopranoja nga Shqipria Inva Mula dhe kngtart e opers nga Maqedonia - baritoni Boris Trajanov dhe basi Aleksandar Stevanoski. Pr her t dyt kt vit, n edicionin e 48-t t festivalit, performoi edhe Filarmonia e Maqedonis nn dirigjimin e Franesko Ro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.658Z

Kriza, Berisha: Ka hapësira për zgjidhjen

Kryeministri Sali Berisha deklaroi qe nga Salszburgu i Austrise ku ndodhet per nje vizite se prsa i perket situats politike n vend, ekzistojn hapsira shum t mira n prputhje me Kushtetutn dhe ligjin pr t gjetur nj zgjidhje t prbashkt t problemeve, n mnyr q t sigurohet arritja e plot e standardeve n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.427Z

Vikena Kamenica, një Rozinë e dashuruar në Francë

Mexosopranoja shqiptare interpreton n opern “Berberi i Seviljes” n Festivalin e Sedieres. N rolin e Rozins n nj produksion ndrkombtar, Kamenica merr vlersimin e publikut dhe t kritiks franceze. Mexosopranoja tregon emocionet e premiers Mexosopranoja shqiptare po prjeton nj prvoj francez

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.886Z

Milioneri, drama e pritjes për përgjigje të sakta

Derisa Arta Limani dhe Florina Dyrmyshi u pajtuan me nga 250 euro, Aldion Jenishaj nuk kapërceu as pragun e parë T drejtn e edicionit t 26-t me radh e fituan tet kandidat nga Tirana, Prishtina, Drenasi, Gjilani, Prmeti, Gjakova. Dhe dy kandidat, nga Prmeti dhe nga Tirana, me shpej

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.345Z

Dhora Leka, kompozitore q e bri historia

Me Dhora Lekn dhe krijimtarin e saj n fushn e muziks, posarisht at t kngs, ka ndodhur dika e pangjashme n krejt historin e muziks botrore: kngt dhe melodit e kompozuara prej saj kndoheshin tej e mban Shqipris e m gjer, ndrsa autorja e tyre pr gati 50 vjet, gjat diktaturs komuniste nuk u prmend fare,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama