Rezultate te kerkimit per termin: +Osetise

Total: 121
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.121Z

Kosacev: Asnje ngjashmeri mes Kosoves e Osetise

Kryetari i Komitetit per marredhenie nderkombetare ne Dumen ruse, Konstantin Kosacev ka deklaruar se mes situates ne Kosove dhe asaj ne krahinat e Abkhazise dhe Osetise se Jugut nuk ka asnje lidhje. Sipas tij, ato shtete qe kane njohur Kosoven kane shkelur te drejten nderkombetare, ndersa njohja e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.093Z

Atentati, presidenti i Osetise akuzon Gjeorgjine

Presidenti i republikes separatiste te Osetise se Jugut, Eduard Kokoiti ka akuzuar Gjeorgjine se ka organizuar atentatin me autobombe qe shkaktoi vdekjen e 6 ushtareve ruse ne Tskhinvali. “Ky akt tregon se Gjeorgjia nuk ka hequr dore nga politika e terrorizmit. Nuk kemi asnje dyshim qe ky ak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:13.678Z

Lavrov: Njohja e Kosoves dhe Osetise dallojne

Njohja e Kosoves dhe Osetise se Jugut jane ceshtje qe dallojne ne parim, ka deklaruar dje, shefi i diplomacise ruse, Sergei Lavrov. Diplomati rus, po ashtu, ka theksuar se shpallja e njeanshme e Kosoves ka shenuar vitin e kaluar, pos ngjarjeve tjera. Sipas tij, "njohja e pavaresise se Kosoves eshte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:39.395Z

Presidenti Rus, Medvedev kerkon nga Kina njohjen e Abkhazise dhe Osetise

Presidenti rus, Dimitry Medvedev, ka kerkuar diten e djeshme nga Presidenti kinez, Hu Jinto, njohjen e pavaresise se Osetise se Jugut dhe Ahbkazise. Kriza ne Gjeorgji ishte tema e cila u diskutua dje ne Forumin rajonal per sigurine qe zhvillohet ne Taxhikistan. Rusia, Kina dhe kater shtete ish-sovj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:51.966Z

Lufta e Osetise Jugore dhe vlerat perëndimore që duhen mbrojtur

25-08-2008 / Muhamet Brajshori Lufta ne Osetine Jugore, po e quaj lufte se disa “shkrues” kosovare po e quajnë Krize, ka qëne një e lufte e nxitur dhe planifikuar ne Kremlin. Gjithmonë kur mbahej ndonjë takim ne KS te OKB-se, Ambasadori Rus i mirënjohur për ne, Vitaly Churkin, ju th

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.291Z

Moska, Tbilisi fajesojne njeri-tjetrin

Kryeministri i Rusise, Vladimir Putin, e sulmoi ashper dje Gjeorgjine, duke thene se ky vend ka humbur efektivisht te drejten per te sunduar rajonin seperatist te Osetise Jugore. Presidenti gjeorgjian, nderkohe, i quajti veprimet e Rusise "cmenduri" dhe beri thirrje per ndalimin e menjehershem te lu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:49.026Z

Lavrov hedh poshte Francen

Ministri i Jashtem rus, Sergei Lavrov i ka hedhur poshte kritikat franceze se Rusia nuk e ka zbatuar plotesisht marreveshjen e armepushimit ne Gjeorgji. Te premten, ministri i Jashtem i Frances Bernard Kouchner tha se trupat ruse eshte dashur te largohen edhe nga Akhalgori, pjese e kontestuar ne raj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama