Rezultate te kerkimit per termin: +Perandoris +Otomane

Total: 121
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.176Z

Perandoria Otomane kreu krime mizore ndaj armenëve

Kreu i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka thënë se vrasjet masive të armenëve nga Perandoria Otomane para 100 vjetësh, nuk kanë se si të quhen ndryshe vetëm se “krime mizore”. Ban ka thënë se ësht&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:04.678Z

Mirela Bogdani: Erdoganishprehu ambicjet neo-otomane

TIRANE- Prof. Mirela Bogdani ka dhënë një intervistë për “Shqiptarja.com” mbi takimin e tre kryeministrave ne Prizren. E involvuar në një studim shkencor mbi ccështjet e influencës turke në Ballkan, ajo na jep një perceptim mbi rritj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:43.414Z

Osmanët ishin pushtues nga fillimi deri në fund

Periudha e Perandorisë Otomane ka qenë pushtim nga fillimi deri në fund. Kjo është bindja dhe qëndrimi i historianëve shqiptarë, transmetoi AS. Drejtori i Institutit të Historisë, Beqir Meta dhe historiani Romeo Gurakuqi kanë kundërshtuar h

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.252Z

Batuta e Berishës për ushqimin dhe gay-t

mimet e ulta t hoteleris, shrbimi cilsor dhe ushqimet e shijshme q bn t mundur rritjen e numrit t turistve n Shqipri, i shrbyen dje Kryeministrit Sali Berisha pr t lshuar nj batut t re n mbledhjen e djeshme t qeveris. Kt radh, duke folur pr ushqimin dhe gay-t. E duke u ndalur tek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:04.664Z

Kosova nuk ka qene kurre Turqi

Andrea Stefani - “Mos harroni, Turqia është Kosovë dhe Kosova është Turqi”! Kjo deklaratë e Kryeministrit turk Erdogan ka ngjallur reagime të shumta kundërshtuese në Kosovë dhe Shqipëri. Dhe jo pa të drejtë. Se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:42.872Z

Studiuesi turk Osmanet nuk pushtuan Shqiperine por e administruan ate

Historiani  turk Mehmet Hacisalihoglu, i pranishenme ne Konferencen e Luftrave Ballkanike 1912- 1913  ka sjell me vete edhe një pyetësor te cilin pretendon ta shpërndajë ne shkollat e Tiranës, për te kuptuar se cili është imazhi i Turqisë dhe os

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:54.029Z

Projekt i Sami Frashërit për ndarjen administrative të Perandorisë Osmane

Perandoria Osmane, gjatë gjithë kohës së ekzistencës së saj, ka bërë ndryshime të shumta në organizimin dhe ndarjen administrative të territoreve qe ajo ka pasur nën administrim për një periudhë të gjatë shumës

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama