Rezultate te kerkimit per termin: +Prdorimi

Total: 158
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.348Z

Larja e duarve m e efektshme se prdorimi i ilaeve

Pengesat fizike t tilla si larja e duarve dhe mbajtja e maskave dhe dorezave mund t jen m t efektshme se prdorimi i ilaeve pr parandalimin e prhapjes s viruseve t tilla si gripi dhe SARS-i, sipas nj studimi. Studimi i botuar n "British Medical Journal", (Revista Mjeksore Britanike) vjen n momen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.408Z

Taksa e shitjes së makinave, formula e llogarisjes

Makinat e targuara, si llogariten taksat në shitjen e tyre Nse ke nj makin t vjetr dhe krkon ta shessh pr t bler nj m t re, duhet t mendohesh mir se taksa q i detyrohesh shtetit, sht e konsiderueshme. Madje, sa m e vjetr t jet makina n vit-prodhimin e saj, aq me e lart sht taksa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.249Z

Vasili: Mbështetje ligjore për kontrollin e barnave

Prdorimi i barnave jo gjithnj sht n t mir t pacientve. Efektet negative t ilaeve q shkaktoj te i smuri do t vzhgohen pr her t par nga mjekt, prodhuesit, farmacistt por edhe prdorusit e tyre. Petrit Vasili "Nisma po gjen mbshtetje dhe nga ana ligjore dhe ktu do t bashkpunojn t gjith aktort prfs

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.857Z

Shtatznat nuk duhet ti prdorin celulart

Edhe pse vazhdimisht paraqiten studime kundrthnse n lidhje me prdorimin e telefonave celular, ende nuk sht e qart nse vrtet prdorimi i celularve mund t jet shkaktar i smundjes Alzheimer ose mund t sjell sterilitetin te meshkujt, ose sipas studimeve t tjera radio-valt nuk kan asnj ndikim negativ n sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.353Z

Dopingu n sport

Shum sportist rrezikojn shndetin duke prdorur barra pr t prmirsuar aftsit fizike t cilt kujtojne se nuk do t zbulohen n testet e dopingut. Shkenctart paralajmrojn se shum sportist profesionist n vend t steroideve anabolike prdorin substanca q shum vshtir zbulohen, si hormone t rritjes. Sipas d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.739Z

Topi: Prdorimi i fes pr politik, i papranueshm

Presidenti i Republikës Bamir Topi nderoi sot me titullin "Gjergj Kastrioti Skënderbeu" katër klerikët kryesorë në Shqipëri. Në një fjalim të gjatë para ndarjes së titujve, kreu i vendit ndër të tjera theksoi se harmonia fetare, toleranca është një vlerë e pad

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.848Z

Vlor, vdes marinari italian

Marinari italian Francesco Voglia, ka humbur jetn nga prdorimi i teprt i alkolit. 35 vjeari nga bari ka qen duke festuar n Vlor me nj tjetr marinar italian pas nj udhtimi 5 ditor n det, por festa e tij sht kthyer n tragjedi. Ai megjith ndrhyrjet e mjekve t spitalit t Vlors, nuk ka mundur ti mbijeto

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama