Rezultate te kerkimit per termin: +Presidentin +Joseph +Kabila

Total: 2
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:58.559Z

Kongo, protesta kundër presidentit Kabila

Mijëra njerëz kanë protestuar në Republikën Demokratike të Kongos për t’i kërkuar presidentin Joseph Kabila të respektojë Kushtetutën e vendit dhe të lëshojë postin që mban kur të përfundojë mandati i dytë në vitin 2016. Tubimi në kryeqytetin Kinshasa ishte i qetë, ndër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:48.872Z

Kongo, Kabila emeron kryeministrin e ri

Presidenti i Republikes Demokratike te Kongos, Joseph Kabila ka emeruar kryeministrin Adolphe Muzito si kryeminister te vendit. Muzito i cili mbante postin e ministrit te Bilancit, do te zevendesoje ish-kreun e qeverise Antoine Gizenga. Gizenga, 83 vjec, dha doreheqjen muajin e shkuar duke deklarua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.361Z

Sekretarja Klinton vazhdon turneun në Afrikë

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton, tha se udhëheqësit e Angolës u angazhuan për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale brënda një kohe të përshtatshme, siç u shpreh ajo.   Sekretarja Klinton i bëri këto komente pasi u takua sot me Presidentin e Angolës, Hose Edua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.487Z

Ban Ki-moon: "Mos u ngjitni për pushteti"

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së e premten u bëri thirrje udhëheqësve afrikanë që të "mos ngjiten për pushteti". Ban Ki-moon tha se ndryshimet kushtetuese jodemokratike dhe pretekstet ligjore nuk duhet të përdoren nga liderët për të qëndruar në pushtet. Duke folur në sam

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.267Z

Kriza në Kongo, Ban Ki Moon: Kemi nevojë për paqe

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon ka njoftuar udhëtimin e tij në Republikën Demokratike të Kongos këtë fundjavë për të takuar udhëheqësit politikë atje. “Presidenti kongolez, Joseph Kabila dhe homologu i tij në Ruandën fqinje, Paul Kagame kanë shp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.488Z

Ban Ki-moon në Afrikë: "Mos u ngjitni për pushteti"

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së e premten u bëri thirrje udhëheqësve afrikanë që të "mos ngjiten për pushteti". Ban Ki-moon tha se ndryshimet kushtetuese jodemokratike dhe pretekstet ligjore nuk duhet të përdoren nga liderë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:15.653Z

OKB planifikon nderhyrje ne RD Kongo

OKB ka bërë të ditur se po përgatitet për të ndërhyrë ndaj rebelëve, që kanë nxitur konflikte në Republikën Demokratike të Kongos, bëri të ditur një zyrtar. Ndërkohë, 8 presidentë të ven

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama