Rezultate te kerkimit per termin: +Prosper +Merime

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.753Z

Baleti "Karmen" premier në TOB

Baleti në dy akte Karmen i shkruar nga Prosper Merime, po vihet ne skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit nga koreografi italian Fredi Francuti. Në studion e provave të teatrit balerinët e njohur Enada Hoxha dhe Gerdi Vaso po finalizojnë lëvizjet në prag të premierës që fillon në datën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:18.876Z

Shqiptarët rrjedhin prej mongolëve!

Share (Intervistë  e një albanologu me Sali Berishën)   -    Bashvezir Sali pasha, gjyldyrym! -         Bujrum, coglanhaber! -         Dua të flasim për vizitën tuaj të fundit në Turqi. A të fillojmë? -         Yrysh! -       

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:28.249Z

NJE SAFO NE POEZINE SHQIPE!..

Nga Skifter Këlliçi (Meditime rreth krijimtarisë së poetes së njohur Rita Petro) Nuk besoj se lexuesit e këtyre meditimeve që po parashtroj, të mos dinë se Safoja ka qenë një poete e shquar liriko-erotike e letërsisë së lashtë greke,që ka jetuar në shekullin e VI para erës së re.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.599Z

Shëtitje të gjata, pritje me lule dhe pula

Biografi i Apolinerit, Francis Stegmuller, thotë se Apolineri u përpoq ta shkruante fjalën "Chkipe" thjesht për të thënë “shqiptar”. Por Apolineri ndoshta ka dashur të shprehë admirimin e madh për Konicën, duke e quajtur "Chkipe" me kuptimin Shqipojë. Lidhur me çështjen fetare, mi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama