Rezultate te kerkimit per termin: +Publiku

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.438Z

PUBLIKU I KORRUPTUAR

Ndue Dedaj Në pamje të parë ngjan paradoksal ky titull, tu biesh më qafë fukarenjve, duke i quajtur të korruptuar, në kohën kur po përvijohen dita-ditës përmes skandalesh financiare bosët e dollarit, eurove, lekëve, që mund të bëjnë edhe banjë me shampanjë. Por nuk janë vetëm pu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:39.120Z

Publiku “i çmendur” i Grotowski-t

Çdo tekst dramatik, duke u nisur prej dramaturgëve botërorë si p.sh. Sartre, Kamy, Jonesko, ose edhe atyre kosovarë, Mulliqi, Kryeziu, Kraja, mund të inskenohen në formën e Grotowski-t. Sistemi i Grotowski-t ofron mundësi të drejtpërdrejtë dhe të mundshëm Grotowski në teatrin e tij,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:49.523Z

Publiku i përqendruar i Piter Brukut

Ese/Si ta shohim teatrin Dy fjalitë e para në librin “Hapësira boshe” të autorit Piter Bruk, në vetvete përmbajnë një sasi provokuese për të gjithë ata persona që e dinë se çfarë është teatri. “Mund të marr çfarëdo hapësire boshe dhe atë ta shpall të hapur. Mjafton që d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.819Z

Zero pikë nga publiku

Nga Endrit Avdullari Ka kaluar mbi një muaj që nga përfundimi i Festivalit të 52-të të Këngës. Festivali i RTSH-së është e vetmja shfaqje televizive që ende shoh në Shqipëri. Është e vetmja platformë ku një këngëtar shqiptar mund të tregojë sa i vlen lëkura në skenën nd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.226Z

Publiku këndoi me Marigonën

Nga Arbër Ymeri më 13 prill 2011 në ora 13:14 Duartrokitje të shumta u dëgjuan në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë nga adhurues të shumtë që kishin ardhur në koncertin e ditëlindjes së 20-të të grupit Marigona. Mysafirët ndiheshin të nderuar më këtë pjes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:01.387Z

Publiku italian duartroket veprën e Peçit

Publiku italian mirëpret veprën e kompozitorit shqiptar Aleksandër Peçi. Në datën 8 mars u prezantua në Itali premiera e veprës “L’Air paradisiaque” për 16 cello. Sipas violonçelistit italian Guido Boselli, kjo vepër është pëlqyer shumë si nga publiku, ashtu dhe nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.902Z

Publiku e pëlqen Kthimin

Filmi kosovar ‘Kthimi’, me skenar të Shefqet Gjocaj dhe regji të Blerta Zeqirit, u nderua me çmimin e publikut në Festivalin Evropian të Filmit të Shkurtër, ‘GoShort’, që u mbajt në Nijmegen të Holandës.Filmi kosovar ‘Kthimi’ po vazhdon të triumfojë nëpër

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama