Rezultate te kerkimit per termin: +Qytetrimi

Total: 15
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.327Z

Stadiumi antik i Amantise; Nj nga monumentet e rrall n Ballkan t qytetrimit ilir

Gjurmt e atyre shkallarve t vendosura n tok prbnin thesarin e fshehur brenda dheut t but n kodrinn, q zbardhte syri i diellit.Nj ekspedit arkeologjike,q kishte rrugtuar npr luginn e Vjoss,ra n gjurmt e stadiumit antik t Amantis,n kodrinn e lart mbi 600m nga lartsia, q ka deti.Aty dielli mbrin m shp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.066Z

Shkoder nis sezoni turistik mijera vete ngjiten ne Kalane e Rozafes

Rozafa, nusja e më të voglit ndër tre vëllezër, u muros e gjallë në themelet e keshtjelles. Keshtu muret zune vend e qendruan jete e mot.  Kete legjende duan ta degjojne te gjithe.  Ndaj ne kalane Rozafa ne Shkoder, mberrijne kureshtare nga e gjithe bota.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.026Z

Thirrja raciste - Kadare proteston në Greqi!

Ismail Kadare anulon vizitën në Athinë, pas thirrjeve raciste të ushtarëve grekë Ismail Kadare zgjodhi nj mnyr t veant pr t protestuar ndaj thirrjeve raciste antishqiptare q u dgjuan m 25 mars n rrugt e Athins, gjat parads pr prvjetorin e pavarsis s Greqis. Si i takon nj shk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:58.175Z

Uraka, aty ku banoret perballen me uren e vdekjes

Ne rubriken “Shqiperia tjeter”, kamera e Top Channel ka udhetuar ne fshatin Urake. Nje komunitet qe ka lidhur jeten, shkollen dhe punen me uren e munguar prej vitesh. Ironikisht megjithese e kane kerkuar nga te gjitha qeverite, ura gjendet vetem ne emrin e fshatit Urake dhe n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.333Z

QYTETET ILIRE,AMANTIA N SYRIN E NJ STUDIMI

Antikiteti,helent jan ilir t zbritur n Egje M ka dhembur shpirti,kur lexoja nj sugjerim q kishte dhn ishdrejtori i mparshm i parkut arkeologjik Amantia pr qytetrimi Amanta dhe n veanti pr kohn e ngritjes,rnies pra koha kur u b nj qytet i vrtet,por ajo q m ka shqetsuar ishte pikrisht injoranca m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.030Z

Retro/Press: POLITIKA DHE INTELEKTI

Branko Merxhani S’ka njeri, me pak tru në kokë, që të mundij të mohojë, na duket, se kalojmë një periudhë me një rëndësi të madhe dhe bile të jashtëzakonshme të jetës s’onë kombëtare. Një periudhë decisive ndryshimi dhe transformimi, në të cilën jeta e jonë kolektive

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.843Z

Diskursi Orientalist n Politikn Shqiptare t Tranzicionit

Ku punim i shkurtr do t prpiqet t jap nj prshkrim t prgjithshm t diskursit orientalist n politikn shqiptare t viteve t tranzicionit. Pas shpjegimit n nj mnyr t prgjithshme t konceptit t orientalizmit, punimi do t fokusohet n pasqyrimin e ktij koncepti n ligjrimin publik t politiks shqiptar gjat 17 v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama