Rezultate te kerkimit per termin: +Rilindjes +Kombtare

Total: 32
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.336Z

Rilindja kombtare

Viti 1981 n Kosov n historin m t re do t mbetet si vit i rilindjes kombtare t fund shekullit XX t shqiptarve t Kosovs n veanti, por edhe t shqiptarve n ish Jugosllavi n prgjithsi. Ky vit shnoi nj kthes t madhe n ndjenjat tona t athershme rinore dhe na frymzoi dhe inspiroi pa mas pr shtjen kombwta

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.373Z

540 vjetori i vdekjes s Sknderbeut: Ekspozit n GKA

T paktn 22 vepra n piktur (vaj) dhe 5 portrete n skulptur (dru, bronz), kushtuar heroit kombtar t shqiptarve, Gjergj Kastriot Sknderbeut , pjes e koleksionit t Galeris Kombtare t Arteve do t prezantohen t enjten n mbrmje,(17 janar) n ekspozitn "Sknderbeu n Artet Pamore" q do t elet ne Salln e Rili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.095Z

Ben Blushi, me Libra për të vrarë armiqtë: Nga funerali i Rilindjes, tek vdekja e Qazim Sejdinit dhe vrasja me snajper e Ramës

Nga Ylli Pata Ben Blushi e nisi 2 vjet pas fitores në zgjedhje të socialistëve, kur e ngjeu për herë të parë penën me të zezë, e futi Rilindjen në arkëmortin e fundëm dhe përcolli funeralin në një pamflet të gjatë si sprovë letraro-politike që rastisi në kulmin e fushatës p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.435Z

Memorial për Andon Zako Çajupin në Kuç

Vlor Vepra sht nj nderim pr vlersimin q shkrimtari i kaktij fshati Nj monument kushtuar Andon Zako ajupit, nj prej prfaqsuesve t shquar t Rilindjes Kombtare, sht vendosur mbrmjen e s shtuns n fshatin Ku t Vlors. Kui sht nj prej fshatrave t njohur t Shqipris pr kontributin e shquar n lvizjet kombtar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.483Z

Të këmbejmë mendime me Konicën

Nj emr i madh si ai i Faik Konics sht motivi q mbledh n kt godin ku dikur ka qen vendosur Lidhja e Shqiptarve dhe Artistve t Shqipris dhe sot Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, pr t promovuar nj ndr botimet m interesante t realizuar n kto vite; Prmbledhja e numrav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.400Z

E përkohshmja e Lef Nosit

Një pjesë e mirë e artikujve, që zënë vend në faqet e gazetës u kushtohen kryesisht ngjarjeve të Kosovës N 10 mars t 2010-s u mbushn 100 vite nga botimi i numrit t par t gazets s par t Elbasanit “Tomorri”, e cila vijoi t dal disa muaj rresht. Por “Tomor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.265Z

Leksiku i huaj në prozën e Ernest Koliqit

Konferenca Probleme t gjuhs shqipe n qendr t dits s tret t seminarit pr gjuhn dhe letrsin N ditn e tret t Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare u mbajtn disa referime, t cilat kryesisht kishin t bnin me probleme t gjuhs shqipe. Leksiku i huaj n prozn e Ernest Koliqit ishte nj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama