Rezultate te kerkimit per termin: +Rrfenja

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.875Z

Angelus Novus prfaqson Shqiprin

mimi letrar pr romanin m t mir t Ballkanit pr v.2008 - Shqiprin do ta prfaqsoj shkrimtari Bashkim Shehu me romanin e tij Angelus Novus - Fituesi pr romanin m t mir t Ballkanit do t shpallet n Shkup, m datn 5 tetor 2008. Shpallja e fituesit pr romanin m t mir ballkanik pr vitin 2008 do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.726Z

Kuteli i pakeqkuptuar

Thelbi i rimarrjes, megjithat dhe vemas si prkujtes librore, prftoi dhe lartoi praktikn shkrimore borgesiane. Nj prvoj shkrimi, q ka joshur me dhjetra shkrimtar t shquar t letrsis botrore, duke unj dukuri estetike e prveme, madje hartografia letrare, gjithkohore dhe gjithhapsinor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.761Z

Ballkani dhe ballkanizimi

Një udhëtim me Ballkanin që nga legjenda deri paragjykimet e sotme mbi ne, vendin dhe rajonin ku jetojmë Ballkani i ngjet një opere komike të shkruar me gjak, dhe kur bie sipari, ata që vdesin nuk kthehen më në jetë Meri Edit Durham Po e nis nga legjenda, ajo flet pr kohn kur perndi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.388Z

Letrarja dhe Kuteli

Në 2004 është botuar Proza e Kutelit, ndërsa tani libri i ri Kuteli dhe Letrarja, një rikthim tek mjeshtri i prozës shqipe... Mitrush Kuteli, n historin e letrsis shqipe sht nga t paktat raste, q shprfaq nj raport vetdije t plot me letraren dhe format e larmishme t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.745Z

Kirgistani dhe Bostani i çunave të Bllokut

Thirrjet e artikuluara s fundi nga Edvin Rama dhe disa mbshtets t tij jasht Partis Socialiste pr “mosbindje civile” n protestat e opozits n fund t ktij muaji, duket se po frymzohen jo pak nga ngjarjet e ndodhur kto dit n Republikn e Kirgizis. Megjithse lideri socialist u mundua ta fshe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.694Z

Matura dalin programet orientuese per Letersine

/ / Shpallen programet orientuese per gjuhe-letersine lenden e pare qe do jepet provim ne Maturen Shteterore te ketij viti. Ministria e Arsimit ka perfunduar pergatitjen e ketyre programeve per 7 profile shkollash. Me ane te tyre maturantet do te mund te pergatiten me mire

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama