Rezultate te kerkimit per termin: +Shekspirit

Total: 828
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.568Z

Enigma e Shekspirit

Nga Jorge Luis Borges Është e njohur botërisht që Shekspiri kishte një dashuri të thellë për anglishten, ndoshta e vetmja ndër gjuhët perëndimore që mund të quhet një regjistër i dyfishtë, duke u nisur nga fjalori i pasur që mbart. Në anglisht fjalët e përditshme, idetë,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.628Z

Zbulohet skena e Shekspirit

Arkeologët në Londër besojnë se mund të kenë zbuluar rrënojat e një teatri të shekullit të 16-të ku u interpretuan për herë të parë veprat e hershme të Uilliam Shekspirit, përfshirë “Romeo dhe Xhuljeta” dhe “Tregtari i Venecias”. Punëtorët që po gërmonin një garazh pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:29.333Z

Zbulohet portreti origjinal i Shekspirit

Nje portret i Uilliam Shekspirit, konsideruar si tablloja e vetme e perfaqesuesit te njohur te dramaturgjise dhe realizuar kur ishte gjalle, u zbulua pasi ishte identifikuar me pare ne nje koleksion privat. Tablloja ishte pikturuar ne vitin 1610, gjashte vite para vdekjes se Shekspirit ne moshen 46

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.851Z

Dilema: Do të funksiononin helmet dhe ilaçet e Shekspirit sot?

Si elemente qendrore të veprave të Shekspirit, helmet dhe ilaçet kanë ngritur ndër shekuj dilema mbi vërtetësinë e tyre. Shkenca është përpjekur të zbulojë të vërtetën Claudia Hammond, BBC Është 450-vjetori i lindjes së Uilliam Shekspir (William Shakespeare) dhe ilaçet apo he

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.097Z

Teatri Kombëtar, sot debutimi në Globin e Shekspirit

Henri VI Teatri Kombëtar i Shqipërisë ka sot pasdite, ora 14.30, debutimin historik në skenën Glob të Teatrit të Shekspirit në Londër. Me Henri VI, pjesa II, trupa përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Globe to Globe, ku 37 trupa nga e gjithë bota paraqitet me një vepër të Shekspirit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.155Z

Festivali Boteror i Shekspirit

Sapo kanë përfunduar provat e tavolinës për premierën “Henri i IV”, e cila do të përfaqësojë Teatrin Kombëtar shqiptar në Festivalin Botëror të Shekspirit, i cili do të mbledhë trupa teatrore nga 37 vende të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:42.510Z

Teatri i Shekspirit në Londërdy vjet aventurame “Hamletin”

Të tjera rreth shkrimit http://globetoglobe.shakespearesglobe.com/hamlet/the-map TIRANE- Me rastin e 450-vjetorit të lindjes së Shekspirit, “Globe Teater Shekspir” në Londër, një nga teatrot më të famsh

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama