Rezultate te kerkimit per termin: +Shengenit

Total: 1112
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:23.062Z

Nuk ka marrëveshje për zgjerimin e Shengenit

BRUKSEL- Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian nuk ranë sot dakord lidhur me zgjerimin e zonës së Shengenit, ku deri tani janë përfshirë 25 vende evropiane. Fjala është për përfshirjen e Rumanisë dhe Bullgarisë, vende të BE-së, në zonën e Shengenit. Të dyja këto vende shpre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:42.950Z

PE miraton rregulloret e reja te Shengenit

Parlamenti Europian miraton rregullat e reja te funksionimit te Shengenit. Fjala eshte per dy rregullore te reja me te cilat fuqizohet kontrolli ne kufinjte e brendshem te vendeve te BE-se. Zyrtaret europiane kanë qartesuar se megjithe shtrengimet nuk behet fjale per cenimin e te drejtes se lev

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:46.315Z

Bocevski: Kete vit hiqet muri i Shengenit

Zevendeskryeministri maqedonas Ivica Bocevski ka deklaruar se kete vit Maqedonia do te clirohet nga muri i Shengenit. “Ky vit do te mbahet mend si nje nga vitet kur ra muri i Shengenit per qytetaret e Maqedonise”, ka deklaruar Bocevski. Numri dy i qeverise maqedonase, pergjeg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:25.828Z

Plani drastik i Brukselit: Greqia jashtë Shengenit!

Në Bruksel po merr formë plani drastik për të frenuar valën e refugjatëve që nëpërmjet Ballkanit hyjnë në Europë. Liderët europianë po vlerësojnë hipotezën për të bllokuar kalimin në Maqedoni, vend që nuk është pjesë e BE-së. Një lëvizje që do të izolonte faktikisht G

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.296Z

Franca dhe Italia kerkojne ndryshimin e marreveshjes se Shengenit

Per shkak te vales se fundit te refugjateve nga Tunizia Italia dhe Franca kerkojne reformimin e Marreveshjes se Shengenit. Kjo kerkese ka shkaktuar zemerim tek Komisioni Evropian. Ne rastet ekstreme keto dy vende duan qe te kontrollojne serish kufinjte e brendshem te BE-se dhe te kufizojne perkohes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.284Z

Samiti per emigrantet Brukseli Jo pezullim te Shengenit

Komisioni Europian nuk mundet të kënaqë kërkesat e Francës dhe Italisë për të shtrënguar rregullat e Shengenit, kërkesë që doli pas takimit mes Sarkozy dhe Berluskonit në samitin e Romës. Grindjet mes dy shteteve për emigrant

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:40.957Z

Respektimi i Shengenit e riatdhesimi i azilkërkuesve, Shqipëria merr vlerësime

Në 30-vjetorin e Shengenit, zyrtarë të lartë të BE-së komentojnë sjelljen e rregullt të shtetit shqiptar Mariglen Mullai Shqipëria është vendi më bashkëpunues për sa i përket riatdhesimit të shtetasve të saj, të cilët kanë thyer rregullat e lëvizjes në zonën “ShengenR

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama