Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimit

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:48.273Z

Ca këshilla mbi artin e shkrimit

Nga Faik Konica Botuar më 1897 Erdhi më në fund edhe për gjuhën shqipe koha e lulëzimit. Kohë e lumtur, kohë e bukur, kohë plot me shpresë! Qofshin të paharruara për jetë në kujtim të kombit, emrat e S. H. Frashërit dhe N. H. Frashërit, e Kristoforidhit, Pashko Vasë Pashës, e Mit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.820Z

REFUZIMI I SHKRIMIT, LIBRI SUI GENERIS I MOIKOM ZEQOS

Libri Refuzimi i shkrimit i Moikom Zeqos u publikua nga shtëpia botuese Dituria. Për mendimin tim, është një nga librat më të çuditshëm që janë botuar në Shqipëri. Epiteti i çuditshëm ngjan pak patetik ose subjektiv. Për këtë libër janë shkruar disa shkrime në shtypin e përdits

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.883Z

Shuhet gruaja e dyqanit të famshëm të makinave të shkrimit

Mary Adelman, gruaja e dyqanit të famshëm të makinave të shkrimit në Manhattan u nda nga jeta në moshën  89-vjeçare. Adelman nuk ishte thjesht një grua biznesi, por dhe një pasionante e madhe e letrave. Mikesha e shkrimtarëve të njohur të kohës, ajo ishte dhe gruaja që koleksionoi se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.670Z

Një replikë për çështjen e shkrimit shqip

Nuhi Ismajli/gjuhëtar  -Shkrimi “Kundër standardit”,  i Milazim Krasniqit, ka mjaft pasaktësi shkencore. Kështu, sipas M. Krasniqit, gjuha shqipe “është shkruar vetëm në shekullin XVI” dhe se rrethanat për shkrimin e saj u krijuan në periudhën e sundimit osman! Vërtet, veprat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:43.081Z

Çabej: Gjuha e shkrimit nukduhet të jetë dialektofobe

Të tjera rreth shkrimit Shkrimi u botua në të përditshmen Shqiptarja.com. Lexoni të plotë në versionin online, duke klikuar linkun TIRANE- E parë nga kjo pikëpamje forma e shkruar e shqipes, si ajo e përdorimit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:26.941Z

PD hesht pas letrës që shfajëson Metën, BIRN: I qendrojmë shkrimit

Opozita nuk ka bërë asnjë reagim pas letrës së studos ligjore Clifford Chance, e cila mbrojti interesat e shtetit shqiptar në arbitrazhin kundër kompanisë DIA. Kjo e fundit bënte me anë të një letre të dërguar ministrit Damian Gjiknuri, shfajësonte Ilir Metën, duke thënë se ai n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.237Z

Raportet mjekësore në spitale shkruhen me makina të shkrimit

Mjekët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ende punojnë me makina të shkrimit. Ato janë të vendosura në dhomën e pranimit në klinikën e Neurologjisë. Mjekët dhe teknikët thonë se kjo mënyrë e punës &

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama