Rezultate te kerkimit per termin: +Shoqrin +Civile

Total: 30
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.422Z

Quo vadis shoqëria civile

Kur i kan vn emrin ksaj konference, mendoj se organizatort e saj u jan kthyer rrnjve romake t Evrops dhe kan zgjedhur nj titull latin “Quo vadis?” Ashtu si shum prej jush, me siguri, e din, n shqip kjo prkthehet “Ku po shkon?” Ky term sht shndrruar n nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.314Z

Spanja: Shoqëria civile, me rëndësi për integrimin

Presidenca spanjolle rikonfirmon mbshtetjen pr Shqiprin, n rrugn e integrimit europian dhe prirjet pozitive pr zgjerimin e bllokut me vendet e Ballkanit Perndimor. Zvendsamasadori i Spanjs n Shqipri, Huan Murinjo, teksa prezantoi projektin e Bashkimit Europian pr asistenc teknike pr organiztat e sho

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.374Z

'Me dyer t hapura' PS nis knsultimet me shoqrin civile

Fondacioni Qemal Stafa" i dha udh sot nj procesi intensiv konsultimi me prfaqsues t shoqris civile, ekspert t pavarur, akademik prfaqsues t medias, etj, pr pasurimin e programit t ri t PS-s. N nj tryez t organizuar n Hotel "Tirana Internacional", ku ishin t pranishm edhe kryetari i PS-s, Ed

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.408Z

Si të forcojmë shoqërinë civile

M lejoni t filloj me tezn e mposhtme: Shoqrit kan nevoj pr shoqri civile; shoqrit t cilat jan n periudh adaptimi kan akoma m shum nevoj pr shoqri civile. Shembulli m i mir i gjysms s par t ksaj teze sht Iniciativa Evropiane e Qytetarve (IEQ), e parashikuar n Traktatin e Lisbons.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.169Z

Qytetarët, skeptikë për shoqërinë civile

M shum se 80 pr qind e qytetarve shqiptar jan skeptik pr shoqrin civile, ndrkoh q vetm 18.4 pr qind e tyre jan antar t nj OJF-je, sipas Indeksit t Shoqris Civile t prezantuar dje nga zyra e PNUD-it n Tiran dhe CIVICUS, q sht organizatore e indeksit. Sipas shefit t Delegacionit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.406Z

Lohan: Përgjegjësia e politikës të zgjidhë situatën

Ambasadori i Komisionit Europian Helmut Lohan i ka kujtuar dhe nj her politiks shqiptare se i takon asaj prgjegjsia pr t zgjidhur situatn politike. I pyetur nga gazetart nse mazhoranca dhe opozita do t mund t gjejn nj zgjidhje brenda dy javve afat, t vendosur n takimin e Strasburgut, Ambasadori Loha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.398Z

Berisha takim me Cheri Bler

Kryeministri Berisha priti ne takim Cheri Bler, bashkeshorte e ish-kryeministrit britanik Toni Bler. Kryeministri Berisha falnderoi zonjn Bler pr mbshtetjen qw Fondacioni q ajo kryeson i ka dhn shum nismave t rndsishme t ndrmarra nga Fondacioni “Fmijt Shqiptar”, n ndihm t fmijve n nevoj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama