Rezultate te kerkimit per termin: +Simixhi

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:25.051Z

Përvjetori Historik, Frymëzim që buron nga krijimtaria popullore

Koncert me rastin e përvjetorit të parë të Pavarësisë së KosovësMe rastin e përvjetorit të parë të shpalljes së pavarësisë së Kosovës sonte në skenën e  Tetarit Kombëtar të Operës dhe Baletit do të organizohet një mbrëmje akademike e titulluar Përvjetori Historik. Kjo mbr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.473Z

Kështu e njoha Panajot Kanaçin

Një monografi nga Albert Janku për jetën dhe koreografinë e Panajot Kanaçit "Ai e dashuronte vallen popullore, megjithëse dikujt mund t'i dukej se mbante qëndrim jo të drejtë, kur ndërhynte me "tepri" tek origjinali. Ishin të tjera motive brenda tij, që shumëkush nuk i kuptonte asokoh

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama