Rezultate te kerkimit per termin: +Strategjis +Ushtarake

Total: 111
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:54.665Z

SHBA-ja do tërheqë dy ekipe ushtarake nga Evropa

Pentagoni do të tërheqë dy ekipe ushtarake nga Evropa, në kuadër të përpjekjeve për të kursyer 487 miliardë dollarë në shpenzime gjatë viteve të ardhshme. Sekretari amerikan i mbrojtjes, Leon Paneta tha se të dy ekipet ushta

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.350Z

Marrdhniet civilo-ushtarake

Prjetimi i problemeve dhe i mosmarrveshjeve midis civilve dhe ushtarakve n shtetet demokratike nuk jan t veanta dhe vetm n nj vend. N disa demokraci jan m t prekshme, n disa t tjera n nj kuadr m t ngusht qe shprehen shpesh n lidhje me politikat e strategjis ushtarake dhe politikat e mbrojtjes. V

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:21.516Z

Rekomandohet krijimi i Forcës Ushtarake të Kosovës

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) brenda një kohe të shkurtë do të transformohet në Forcë Ushtarake të Republikës së Kosovës. Ky rekomandim ka dalë nga Komiteti Drejtues për Rishikimin e Strategjisë së Sektorit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:56.833Z

Vishet si ushtarak për të spiunuar rivalët e qytetit

Një histori e rrallë vjen nga futbolli italian. Trajneri i portierëve të Xhenoas është maskuar me uniformë ushtarake dhe është munduar të spiunojë punën e ekipit rival të qytetit, Sampdoria. Ai ishte fshehur në malin afër kam

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.999Z

Kina kritikon SHBA: Pekini po vëzhgon nga afër

Kina ka kritikuar strategjinë e re të Shteteve të Bashkuara. Strategjia ushtarake e SHBA-së fokusohet në mbrojtjen e Azisë, ndërsa është bërë publike të enjten e kaluar nga presidenti amerikan, Barak Obama. Ministria kineze e Mbrojtjes ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:16.943Z

Pakistan, talibanët marrin përgjegjësinë për sulmin në Peshauar

Talebanët e Pakistanit kanë marrë përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në qytetin e Peshauarit. Një grua hodhi dje veten në erë pranë një postblloku të policisë, duke vrarë edhe një grua tjetër. Autor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.749Z

Afganistan Britania njofton terheqjen e trupave

Pas Shteteve të Bashkuara dhe Francës edhe Britania do të njoftojë tërheqjen e saj nga Afganistani. Sipas një raporti të publikuar  në “The Sunday Times”, Britania do të njoftojë këtë javë tërheqjen e 800 trupave

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama