Rezultate te kerkimit per termin: +Tahir +Beu

Total: 13
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.801Z

 Bregdeti i Spillesë, si u ndanë tokat për familjaret e Elvis Rroshit dhe ish-kreut të PS 

TIRANË- Policia e Shtetit ka zbuluar një skemë të falsifikimit dhe tjetërsimit të 36 hektare tokë shtetërore ranishte në zonën bregdetare Spille Kavajë, duke arrestuar, shpallur në kërkim e proceduar 10 zyrtarë lokalë. Në kërkim është shpallur edhe vjehrri i kreut të PS Kava

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.717Z

Halili dhe Hajria, rikthehet në TKOB

Baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria u rikthye sot, në mbrëmje në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. E cilësuar si një nga veprat më të mira, dhe  më të rëndësishme për historinë e këtij institucioni, baleti rikthehet për dy netë në TKOB. Skena betejash masi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.139Z

Cilët ishin 200 shqiptarët, pushtetarët më të lartë të Turqisë

Speciale/Personalitete të shquara shqiptare të përmendura në historinë e Perandorisë Osmane Kombin shqiptar rrjedhat e historisë e lidhën gjatë me Perandorinë Osmane. Janë evidentuar shumë burra shteti dhe figura të shquara me origjin&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.337Z

Ismail Qemali, në një artikull të gushtit 1912

Deklarimet në Neue Freie Presse, në 27 gusht 1912: “Nuk kemi përvojë qeverisëse, por kemi njerëz të ndershëm”     Kryengritja e madhe në Kosovë kishte shkaktuar shqetësim, jo vetëm të Portës së Lartë në Stamboll, por edhe të shteteve ballkanike, si dhe të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.979Z

Shtypi çek për vrasjen e Ceno Bej Kryeziut

Kush ishte Ceno bej Kryeziu, një nga njerëzit që në 1924 i ndihmoi Ahmet Zogut të kthehej në pushtet? Cila ishte afërsia e tij me presidentin e Shqipërisë Ahmet Zogu dhe çfarë roli luajti Kryeziu në skenën e brendshme shqiptare dhe r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:48.849Z

Ahmet Zogu dhe lidhjet e tij me Mustafa Qemal Ataturkun

Nga KOPI KYÇYKU Në periudhën përkatëse, të dy udhëheqësit e Shqipërisë dhe të Turqisë, Ahmet Zogu dhe Mustafa Qemal Ataturku, i kanë kushtuar rëndësi të posaçme zhvillimit të marrëdhënieve miqësore tradicionale nëmes dy popujve tanë. “Ne i duam popullin dhe kombin shqiptar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.508Z

Spahiu: Si e falsifikoi Enveri historinë e luftës e të Partisë Komuniste

Afrim Imaj“Me Enver Hoxhën kam ndarë mendime të ndryshme qysh në moshë të re. Që fëmijë ai ka qënë tinzar dhe mashtrues. Në kohën që zuri kreun e Partisë e deri në fund, Enver Hoxha mbeti një diktator stalinist i pashembullut, satan e i pabesë”Në pjesën e dorëshkrime

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama