Rezultate te kerkimit per termin: +Tbilisit

Total: 201
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.497Z

Arrestohet ish kryetari i Tbilisit

Ish udhëheqësi i kryeqytetit të Gjeorgjisë, Gigi Ugulava, është arrestuar në aeroportin e Tbilisit mëngjesin e sotëm derisa ai udhëtonte për në Kiev dhe Kishinev. Ugulava, i cili është edhe udhëheqës i zyrës zgjedho

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.776Z

Gjeorgjia dënon ish-presidentin Sakashvili me 3 vite burg

Gjykata e Tbilisit e ka shpallur të fajshëm ish presidentin gjeorgjian, Mikheil Saakashvili për abuzim të pushtetit lidhur me një vrasje të vitit 2006, duke e dënuar në mungesë me tri vite burgim. Gjyqtari, Giorgi Arevadze, ka shpallur sot vendimin kundër Saakashvilit, i cili ishte preside

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.708Z

Tbilisi, kujtohet 1 vjetori i luftes

Rusia dhe Gjeorgjia kane perkujtuar 1 vjetorin e konfliktit qe u ndez per shkak te rajonit separatist te Osetise se Jugut. Ne Tbilisi gjeorgjanet kane mbajtur nje minute heshtje para parlamentit, ndersa ne Moske, rreth 100 komuniste ruse kane protestuar para ambasades amerikane duke denoncuar mbesht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:55.245Z

Obama dhe zgjerimi i NATO-s

Shumë shtete kanë festuar fitoren presidenciale të Barak Obamës. Megjithatë, disa këtë fitore e shohin me drojë, për shkak të interesave të tyre kombëtare. Disa zyrtarë në Gjeorgji dhe Ukrainë e kanë parë Xhon Mekejnin si një aleat të fuqishëm për të shtyrë vendet e tyre drejt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.230Z

Tension mes Gjeorgjisë dhe Rusisë

Rikthehen tensionet mes Rusisë dhe Gjeorgjisë. Kjo e fundit ka akuzuar Moskën se po përpiqet të marrë më shumë nga territori i saj, kur është bërë pothuajse një vit nga konflikti i lindur mes dy vendeve. Sipas Tbilisit, trupat ruse kanë lëvizur postoblloqet përgjatë vijave kufitare,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.425Z

Kombet e Bashkuara, kundër Rusisë

Kombet e Bashkuara deklaruan të hënën se një avion ushtarak rus kishte rrëzuar avionin gjeorgjian të zbulimit që fluturonte mbi Abkhazi, muajin e shkuar. Ky përfundim, pa dyshim përforcon pretendimet e Tbilisit se Moska po ndihmon territorin rebel. Raporti i Kombeve të Bashkuara, që përf

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.345Z

Konflikt i ri Lindje-Perëndim?

Në përpjekjet për të nxituar përkrahjen e Perëndimit për konfliktin e armatosur me Rusinë, Presidenti i Gjeorgjisë përkujtoi fantazmat e betejave të shkuara të Luftës së Ftohtë: shtypjen e kryengritjes hungareze nga Moska në vitin 1956, invazionin e Paktit të Varshavës ndaj Ç

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama