Rezultate te kerkimit per termin: +Teatri +Kombtar

Total: 43
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:49.374Z

Kalendari i ri i Teatri Kombëtar

2010-a, shnon 65-vjetorin e krijimit t Teatrit Kombtar, i quajtur asohere, n 24 majin e 45-s, si Teatri Profesionist i shtetit, mandej Teatri Popullor, pr t merituar n fillim t viteve ‘90 emrin Teatri Kombtar. Nj ngjarje, q pr t'u festuar denjsisht do t paraprihet me nj kalendar artistik shfaq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.369Z

Teatri i Komedisë, takim për ngritjen e grupit të punës

Ministri i Kulturs priti sot nj prfaqsi t aktorve t estrads dhe sindikats s artistve me t cilet bisedoi pr ngritjen e menjhershme t nj grupi pune, q do t mbikqyr punn pr krijimin e Teatrit t Komedis dhe mbarvajtjen e tij. Ngritja e Teatrit t Komedis sipas ministrit, sht nj nga pikat e ligjit pr arte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.566Z

Teatri Kombëtar, koha më e keqe?! Kur donin ta shembnin për truall

Teatri/Një ndër regjisorët më të vjetër, si e sheh teatrin dhe aktrimin në 65 vjet “Teatri Kombtar” sht nj titull i lart q do shtet e jep pr merita t shquara n ngritjen e kulturs kombtare, pr vlera t arritura dhe pr vlera q duhet t arrihen, pr prpjekjet q bn dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.342Z

Per Gynt do të jetë në Butrint

Ka qen nj “ndeshje” e vshtir mes organizatorve t Festivalit t Butrintit, Ministris s Kulturs n Tiran dhe Teatrit t Shkupit pr shfaqjen e “Per Gynt” t Ibsenit, me regji t Slobodan Unkovskit. Fillimisht e parashikuar pr t qen pjes e programit t festivalit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.453Z

No koment!

Ka festuar këtë vit jubileun dhe për herë të parë në këta 20 vjet ka dhënë numrin më të lartë të veprave Kur trau vendoset midis t kaluars dhe t tashmes, iluzionit dhe t vrtets, hipokrizis dhe sinqeritetit, ather mund thuhet se ia hodhi arti. Nj nga institucionet ku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.867Z

Liza Vorfi merr titullin Naim Frashri i Art

Aktorja e mirnjohur e Teatrit Kombtar, Liza Vorfi sht dekoruar sot nga presidenti i Republiks Bamir Topi me titullin Naim Frashri i Art. Aktores s mirnjohur, iu mbushn syt me lot, teksa merrte titullin n nj ceremoni e organizuar posarisht pr kt dekorim. Ky titull u dorzua ditn e premte n salln e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.928Z

Arti, a do të ndahet nga ligji i vjetër!?

Sot, për herë të parë, nisma e Ministrisë së Kulturës për një debat të madh për ligjin e ri për artin, që funksionon ende me ligjin e vjetër Qysh prej ‘99-s, kur sht miratuar ligji pr artin skenik, asnj debat i hapur nuk sht br. Kjo nuk diskuton as zbatimin e t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama