Rezultate te kerkimit per termin: +Tebaldi

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.218Z

Romeo e Zhuljeta në versionin shqiptaro-bullgar

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në bashkëpunim me Operën dhe Baletin Kombëtar të Sofjes do të shfaqë “Romeo dhe Zhuljeta” në datat 18, 19, 21, 22, ora 19.00. Shfaqja është një balet në tri akte bazuar në tragjedinë me të njëjtin titull të Shekspirit. Baleti do të vihet n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.221Z

Romeo dhe Zhuljeta ne balet

Teatri Kombetar i Operas Baletit ne bashkepunim me Operan dhe Baletin Kombetar te Sofjes do te shfaqin Romeo dhe Zhuljeta balet me tre akte bazuar ne tragjedine me te njejtin titull te Shekspirit. Muzika eshte e Sergej Prokofiev me skenografi te Agim Zajmi. Baleti vjen i drejtuar nga mjeshtri kore

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.477Z

Romeo dhe Zhuljeta, historia e dashurisë në balet

18/03/2011  Për herë të parë u ngjit në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit në vitin 1996. Atëherë ishte koreografi Agron Alia ai që solli për publikun shqiptar historinë e dashurisë së Romeos dhe Zhuljetës në balet. Këtë herë, historia do të rrëfehet sërish, por

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:15.937Z

Ermonela Jaho, sopranoja më seksi në Verona

Kush tha që në Opera nuk ka vend për konkurse bukurie. Në sezonin artistik në Arenën e Veronës, tashmë ka filluar të flitet për sopranot seksi që janë ngjitur në skenën më madhështore të operas lirike. Kriteret bazë janë perfomanca dhe sigurisht bukuria e këngëtareve lirike. Në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.053Z

"Toska" shqiptare në Trieste

Sipari ulet ngadalë, mbyll skenën e teatrit "Verdi" të Triestes e shënon përfundimin e shfaqjes së operës "Toska". Publiku në sallë shpërthen duartrokitjet pafund që ftojnë në skenë artistët. Ata dalin njëri pas tjetrit. Në fund, me hap të sigurt hyn "Toska", sopranoja shqiptare, M

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.013Z

PËRBALLË ERMONELËS

DIVA-JO-DIVA Triumfi i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit me prezencën emocionuese të sopranos Ermonela Jaho. Zëri i shpirtit  Besmir Vokopola Kur nisa të mendoja për këtë shkrim, fillimisht kisha krijuar një strukturë në brendinë time, ku komunikimit personal me artisten nuk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.819Z

Zërit tim të preferuar... nga i pafati Luka

Zbulohet dedikimi i Lukë Kacajt mbi librin e Gjergj Fishtës. Alma Strazimiri nuk është nga ato zëra të dëgjuar operistikë, por në këtë intervistë ajo zbulon çfarë e lidh një muzikolog, një artist me botën e pedagogjisë. Strazimiri ishte 23 vjeç kur “blinte” nga profesori i saj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama