Rezultate te kerkimit per termin: +Thomas +Edison

Total: 27
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:17.519Z

Çfarë ka ndodhur më 18 tetor?

1867 – Shtetet e Bashkuara marrin në zotërim Alaskën, duke e blerë nga Rusia. Ky territor i skajit më lindor të perandorisë cariste ndahej vetëm nga ngushtica e Beringut me Hemisferën Perëndimore. Rusët ishin evropianët e parë që mbërritën në Alaskë dhe kryen eksplorime të s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:39.407Z

Yjet që janë pushuar nga puna, përpara se të bëheshin të famshëm

Ata që sot kanë miliona dollarë në llogarinë e tyre, e kanë nisur jetën me rroga minimale në punë të rëndomta, prej të cilave janë pushuar shpesh edhe për shkaqe ironike Je i pushuar! Madona Është e vështirë të imagjinohet tani, që ylli i muzikës njëherë e një kohë u pu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.570Z

Edisoni, si gjeniu i llampës

Prezantohet në Festivalin e Filmit në Lokarno dokumentari “Ëndërroja retë me ngjyra”. Është jeta e një 9-vjeçari nga Shqipëria që emigroi i vetëm në Itali “Edison, më quajtën Edison, si njeriu që shpiku llampën elektrike”. Me këto fjalë, Edis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.501Z

Zbuloni 6 gjëra që nuk e dinit se janë krijuar nga femrat

Kur flitet për emra të njohur që kanë krijuar gjëra të vlefshme na bie ndërmend Thomas Edison, Alexander Graham Bell dhe Leonardo Da Vinci. Por nuk duhet të harrojmë se dhe femrat kanë kontribuar në zhvillimin e jetesës duke krijuar objekte të rëndësishme për jetën e përditshme. BB

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:20.425Z

20 golashenuesit me te mire ne Evrope Messi askund

Aubameyang Lewandowski dhe Vardy jane golashenuesit me te mire deri me tani ne Europe Jemi gati ne perfundim te ndeshjeve te para ne ligat evropiane dhe tashme kemi disa futbolliste te cilet po shkelqejne ndeshje pas ndeshjebr br Befasi eshte se ne mesin e golashenuesve me te mire nuk eshte Leo Me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:17.538Z

Zhvlerësimi i lekut, një tjetër faktor që ndikoi në shtrenjtimin e qirave

Zhvlerësimi i ndjeshëm i monedhës vendëse, lek, ndaj euros ka bërë që edhe çmimet e qirave të pësojnë një rritje dhe sipas të dhënave të fundit të nxjerra nga Banka e Shqipërisë për kryeqytetin, ato shkojnë në 7.5 për qind në tremujorin e dytë të vitit 2009 (rritja është

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.373Z

Çfarë ka ndodhur më 21 nëntor?

1694 – Lindi François-Marie Arouet, emri i penës, Volter; përfaqësues kryesor i Iluminizmit, shkrimtar, historian, filozof jashtë filozofisë konvencionale, i njohur për satirën, kritikën ndaj fesë si institucion, përkrahës i tolerancës fetare dhe për ndarjen e kishës nga shteti,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama