Rezultate te kerkimit per termin: +Tibetit

Total: 332
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.853Z

Qeveria e Tibetit, pranon tërheqjen e Dalai Lamës

Qeveria e Tibetit ka pranuar sot tërheqjen e Dalai Lamës nga politika, duke i hapur rrugën për një strukturë të re udhëheqëse brenda lëvizjes tibetiane. Dalai Lama, i cili para dy javësh deklaroi se dëshiron të tërhiqet nga posti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:33.629Z

Obama pret liderin e Tibetit Dalai Lama

Pavaresisht notes se protestes se shtetit kinez presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Barak Obama do te prese liderin shpirteror tibetian Dalai Lama ne shtepine e bardhe Sikurse behet e ditur takimi do te jete privat dhe do te mbahet ne dhomen e hartave dhe jo ne dhomen ovale sikurse priten

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:13.548Z

Kina: Dalai Lama po pengon zhvillimin e Tibetit

Pekin - Pekini zyrtar akuzon liderin shpirtë ror të tibetianë ve, Dalai Lama po pë rpiqet ngadalësojë zhvillimin e Tibetit. Sekretari i Partisë Komuniste tibetiane, Zhang Qingli ka deklaruar se "Dalai Lama dhe ndjekësit e tij kanë organizuar në mënyrë të vazhdueshme sabotime të aktiv

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.944Z

Tsering Woeser, zëri i lirë i Tibetit

Është poeteshë dhe shkrimtare, ndërkohë që në blogun e saj personal kritikon ashpër qeverinë e Tibetit. Është mjaft popullore mes tibetianëve në mërgim, që në postën e saj private gjejnë informacione të pacensuruara Nuk është e thjeshtë të takosh personazhin më të famsh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:18.154Z

Dalai Lama, i gatshëm të bisedojë me Kinën për ndarjen e Tibetit

Tajpeh, 3 shtator NOA-Udhëheqësi shpirtëror i Tibetit në ekzil, Dalai Lama, i cili nga Pekini është cilësuar si separatist, deklaroi sot se ai është i gatshëm të negociojë në Kinën çështjet që kanë të bëjnë me vendlindjen e tij, por theksoi se dëshiron të shohë një dritë t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.439Z

Ekonomia e Tibetit shënoi rritje 12 % për tre vite radhazi

Komisioni i Zhvillimit dhe i Reformës i Rajonit Autonom të Tibetit të Kinës bëri të ditur më 29 dhjetor se gjatë 60 viteve pas çlirimit paqësor në Tibet, Kina ka nxitur zhvillimin e infrastrukturës në Tibet. Investimet e mëdha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.969Z

Tërmeti në malet e Tibetit vret 400, plagos 10.000 njerëz

Një seri lëkundjesh të forta tërmeti goditi dje paradite zonën malore tibetiane në Perëndim të Kinës, duke vrarë të paktën 400 persona dhe duke plagosur më shumë se 10 mijë të tjerë.Shtëpitë e ndërtuara me baltë dhe dru janë shkatërruar. Shumë më tepër njerëz kanë mbetur

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama