Rezultate te kerkimit per termin: +Tish +Daija

Total: 84
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.040Z

Perkujtohet kompozitori Tish Daija

var fbShare url httpvizionplusalperkujtohet-kompozitori-tish-daijasize smallbrbrshte perkujtuar ne Akademine e Shkencave kompozitori i baletit te pare shqiptar Tish Daija Ne 90-vjetorin e lindjes se artistit qe krijoi muziken e shfaqjes Halili dhe Hajria e vendosur me shume se 250 here ne skenen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.016Z

Kompozitori Tish Daija, tashmë Nderi i Kombit

Me propozim të Akademisë së Shkencave, akademiku dhe kompozitori i shquar Tish Daija (1926-2003) u vlerësua me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” në 90 vjetorin e lindjes nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani.”Kompozitor i baletit të parë shqiptar, a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:21.928Z

Tish Daija, i veçanti..!Nga Skifter Këlliçi-Mbresa nga libri “Tish Daija, i veçanti”, me autor Marash Hajatin Kur mora të lexoja librin “Tish Daija, i veçanti” solla ndërmend autorin Marash Hajati, emrin e të cilit e kisha parë për herë të parë

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Tish Daija, i veçanti..!Nga Skifter Këlliçi-Mbresa nga libri “Tish Daija, i veçanti”, me autor Marash Hajatin Kur mora të lexoja librin “Tish Daija, i veçanti” solla ndërmend autorin M

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.478Z

Tish Daija kërcen tuist

Shënime nga udhëtimet në memorie, III. Koha e fundit e kompozitorit të Halili dhe Hajria dhe Natën Vonë; Shkodra, Festivali i 11-të dhe Lali, dashuria e jetës së tij. Roland Gjoza në takim me Tish Dainë përpara vdekjes Shellton, që ne i thërrisnim shkurt Shelli, më priste në zyr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:15.123Z

Tish Daija si iu largua kanoneve ideologjike te kohes

e Premte 5 Dhjetor 20141433 pm Daija hyn tek ai grup krijuesish qe mund te cilesohet pjese e kujteses historike te Shqiperise muzikore Vitet 1951-56 do ta gjejne Daijen me studime ne konservatorin 8220Cajkovskij8221 te Moskes qe bashke me ate 8220Rimskij-Korsakov8221 te Pjeterbu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:46.345Z

Kryeministri Fatos Nano i dërgoi sot një mesazh ngushëllimi familjes së kompozitorit të njohur, Profesor Tish Daija, i cili u nda nga jeta. Në këtë mesazh, ndër të tjera thuhet: "Më

Kryeministri Fatos Nano i dërgoi sot një mesazh ngushëllimi familjes së kompozitorit të njohur, Profesor Tish Daija, i cili u nda nga jeta. Në këtë mesazh, ndër të tjera thuhet: "Mësova me hidhërim të thellë lajmin e ndarjes nga jeta të Profesor Tish Daisë. Me këtë rast d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.142Z

Tinguj pranveror mbi varrin e Tish Daisë

1.Ai ishte aq energjik, i palodhur dhe mjaft dashamirës. Ata që e njihnin e adhuronin, jo vetëm për kulturën e gjerë, për atësinë e tij, por edhe për atmosferën që dinte të krijonte në bisedat e përbashkëta.Personalisht, si gazetar, e kam takuar disa herë, për shkrime të ndryshme

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama