Rezultate te kerkimit per termin: +Trashgimia

Total: 54
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.269Z

Miti dhe trashgimia e JFK 100 vjetori i lindjes s Kennedy

SHBA kujton nj ndr presidentt, t cilin ende shum vetë e adhurojn, ndonse ai ishte vetm njmij dit n post, nga janari 1961 deri n ditn e vrasjes n nntor 1963: John F. Kennedy. Presidenti i 35-t i SHBA-s lindi para 100 vjetsh m 29.05.1917. Historiant i vlersojn arritjet e tij n politikn e brendshme dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.396Z

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve të Kulturës

Ndrsa trashgimia monumentale dhe historike n mbar botn celebrohet do 18 Prill n kryeqendrat e pasuris botrore me aktivitete t rndsishme kushtuar monumenteve t kulturs dhe mbrojtjes s tyre, edhe n Shqipri kujdesi pr monumentet e kulturs sht rritur nga institucionet e shtetit kto pes vitet e fundit. P

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:42.960Z

Debatet për fotot e Hoxhës/ Dade: Enveri ishte komandat i Luftës

Debati për nderimet me grusht lart për 5 Majin është transferuar edhe në Komisionin e Jashtëm. Nënkryetari i Komisionit të Jashtëm, Aldo Bumçi, e ka quajtur të papërgjegjshëm qëndrimin e qeverisë, që sipas tij tenton të rikthejë adhurimin e figurës së diktatorit, duke detyruar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.173Z

Vjen n shqip romani Eldest

Botimet Linus sjellin n shqip romanin Eldest t shkrimtarit amerikan t talentuar dhe shum premtues Christopher Paolini. T prkthyera e botuara n 41 vende t bots, me mbi 12.5 milion kopje t shitura, Eldest, s bashku me Eragon, konsiderohen si nj ndr sukseset m t mdha editoriale t dekads s fundit. Eld

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.852Z

Ministri inspekton rrugën pranë Parkut Kombëtar të Butrintit

Dje, ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferraj, s bashku me prfaqsues t Drejtoris s Prgjithshme t Rrugve, drejtoreshn e “British Council”, prfaqsues nga UNESCO, prfaqsues t Fondacionit Butrinti, nnprefekti i Sarands, kryetari i Komuns Ksamil, Instituti i Monumenteve t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.443Z

Dixhitalizimi shpton trashgimin gojore

M n fund trashgimia kulturore shpirtrore mund t konsiderohet e shptuar. Mbi 1200 mij or regjistrime, pasuri e Institutit t Kulturs Popullore u dixhitalizua, fal nj projekti t nisur tre vjet m par n Institutin e Antropologjis Kulturore n bashkpunim me Arkivin audiovisual t Vjens, me nj fond prej 180

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.873Z

Vizita e Tadiç: Popujt e Kosovës, pajtim dhe paqe

Ditn e dyt t qndrimit t tij n Kosov,presidenti i Serbis,Boris Tadi,e shfrytzoi pr t theksuar rndsin e zgjidhjes s problemeve t s kaluars pr njerzit q jetojn n ket territor.Pas pjesmarrjes n liturgjin e shenjt me rastin e Krishlindjeve ortodokse,Tadi tha se popujt q jetojn n Kosov duhet t gjejn pajti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama