Rezultate te kerkimit per termin: +Trekndshi

Total: 5
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.619Z

Pica Margarita

Prmbajtja kryesore e Pica Margarits tradicionale n kt recet sht zgjedhur q t jet dublikate dhe mbi t sht dizajnuar flamuri kombtar italian. Ngjyrat (t marra nga prmbajtja e saj) jan; e gjelbra (borzilok), e bardha (djath mozarela) dhe e kuqe (domate). T njjtat prmbajtje prdoren sot pr kt pic italian

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.011Z

Tokio dhe arkitektura: një zhytje në horizontin e t ardhmes

Mes Lindjes dhe Perndimit, nj qytet magjepss me ndrtime shum inovative q meriton t vizitohet Tokio sht tradit, por mbi t gjitha inovacion dhe e ardhme, pr kt arsye metropoli japonez karakterizohet edhe nga nj horizont i jashtzakonshm ndrtesash dhe gratacelash moderne dhe bashkkohore, shpesh t karak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.253Z

Profondizmi i Etit

Akademia e Arteve dhe Instituti i Arteve Profondiste - Eti, në bashkëpunim me galerinë Jozef - shëtitorja Taulantia në Durrës, organizon ekspozitën personale të artistit kosovar Jetullah Halitit - Etit Krijimtaria e artistit Jetullah Halitit sht nj teatr modern me skena t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.354Z

Aroma e Adriatikut, 100 vjet më parë

Opera Silvano, e shkruar në vitin 1895 (115 vjet më parë) nga Mascagni me porosi të shtëpisë botuese Sonsogno, e cila ia kishte propozuar kompozitorit këtë porosi, si një temë që zhvillohet në një qytet bregdetar, ku dallohet aroma e Adriatikut, pas asaj rusticane të kryeveprës Cavall

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.692Z

Timoni filozofik i Etit

Në Prishtinë u hap ekspozita personale e artistit Jetullah Haliti sht vshtir t shkruash pr thellsin dhe krijimtarin e Jetullah Halitit – Etit. Sa her q prpiqesh t hedhsh ndonj fjal n letr, ngjyrat etiane dhe konceptet e freskta me plot kuptim, t fusin n nj rrug plot filoz

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:12.633Z

Dritare me shikim në poezinë shqiptare

Antologjit jan shum t rndsishme pr njohje dhe pr prezantim para bots. Kjo vlen sidomos pr popujt e vegjl. Ndonse n prezantime t tilla pothuaj rregullisht ka autor t paknaqur, sidomos ata q nuk jan prfshir, apo ata t prfshir me numr t vogl poezish. Megjithat, antologjia duhet t je

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.922Z

Misteret e Torinos, qytet i shenjtë apo djallëzor

Torino shihet si qendra italiane e okultizmit. Sheshet e saj kanë qenë gjithnjë sfond i fenomeneve të pashpjegueshme E vendosur n paralelin 45, pikrisht n gjysmn e hemisfers son, kryeqendra e Piemontit ka mbajtur gjithmon reputacionin e tij si nj qytet magjik, q gjendet n krye

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama