Rezultate te kerkimit per termin: +Vath +Korreshi

Total: 5
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.421Z

Vath Korreshi nderohet me titullin “Nderi i kombit”

Autori i Lajmit: red.Presidenti dekoron shkrimtarin pas vdekjes, me motivacionin “personalitet i shquar i kulturës kombëtare, me kontribut shumë të rëndësishëm në letërsinë bashkëkohore dhe në kinematografinë shqiptareShkrimtari dhe kineasti i njohur Vath Koreshi u nderua paraditen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.659Z

Faslli Haliti, mbërrin “Diellftohti

Këto ditë ka dalë në librari vepra më e fundit poetike e autorit. Disa vlerësime të shkrimtarëve dhe kritikës për poezinë e Halitit “Diellftohti” titullohet libri i ri i poetit të njohur Faslli Haliti, hedhur këto ditë në qarkullim nga shtëpia botuese “Ombra GVB”. Botimi për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.085Z

“Angelus Novus” përfaqëson Shqipërinë

Çmimi letrar për romanin më të mirë të Ballkanit për v.2008 - Shqipërinë do ta përfaqësojë shkrimtari Bashkim Shehu me romanin e tij “Angelus Novus” - Fituesi për romanin më të mirë të Ballkanit do të shpallet në Shkup, më datën 5 tetor 2008. Shpallja e fitues

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.875Z

Angelus Novus prfaqson Shqiprin

mimi letrar pr romanin m t mir t Ballkanit pr v.2008 - Shqiprin do ta prfaqsoj shkrimtari Bashkim Shehu me romanin e tij Angelus Novus - Fituesi pr romanin m t mir t Ballkanit do t shpallet n Shkup, m datn 5 tetor 2008. Shpallja e fituesit pr romanin m t mir ballkanik pr vitin 2008 do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.969Z

Kali i bukur kroat, më i vlerësuari i fundshekullit XX

SHKRUAN: Visar ZHITI 25-02-2011 11:48Udhëtimi im për në Kroaci pati një si trokëllimë brenda meje, që më pas e kuptova, ishte trok i ëndërrt kuajsh. Ndoshta krijohej nga një ndjesi e hershme ballkanike të karvanëve që shkonin e vinin andej-këndej, kuajt e luftëtareve dhe të dasmav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:24.763Z

Subjekte në pluhur, letërsi e fjetur

Nga Ilir Levonja   (Ese për mesazhet e ”humbura”)   Në skajin përballë Europës një gazetar i vjetër i shkruan një letër përshëndetëse një shkrimtari të ri. Kjo ndodh saktësisht më 5 dhjetor 2003, atëhere kur ky (shkrimtari) me një makinë të vogël përpiq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.374Z

Faslli Haliti: Pas dënimit, iu ktheva përsëri të shkruarit furishëm     

Intervistë me poetin Faslli Haliti Diku, në romanin e tij të famshëm, «Doktor Zhivago», Pasternaku, shkruan pak a shumë: askush nuk e do poezinë sa çe do një rus ! Më vjen keq, i madhi Boris, kuptohet që ti nuk dije asgjë për Lushnjën, thotë autori i këtij shkrimi. Kush ka të drejt

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama