Rezultate te kerkimit per termin: +Vendbanimi

Total: 790
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:06.987Z

Korce, demtohet vendbanimi neolitik

Krateri i nje vendbanimi neolitik ne fshatin Vashtmi te Korces eshte demtuar nga ndertimet. Ky pretendim vjen nga ana e Muzeut Arkeologjik te Korces ku sipas pergjegjesit, Florenc Cenolli ne kete territor ndodhet ne nje shtrirje te gjere nje vendbanim i neolitit te hershem. Rrethimi i zo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.976Z

FOTOT/ Ky është vendbanimi më në veri në planet

Është shumë e vështirë që të jetosh ën vendbanimin më në veri të Tokës. Ai është Alert në Nunavut të Kanadasë, dhe në shkurt temperaturat mesatare atu shkojnë në -32.2 gradë celsius. Në katër muaj të vitit aty është komplet errësirë, ndërkohë që qyteti më i afërt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.945Z

Zbulohet vendbanimi më i madh i neolitit ballkanik

21/08/2009  Arkeologët zbulojnë vendbanimin e 7 mijë vjet para Krishtit Korçë- Ekspedita gjeologjike shqiptaro-franceze ka zbuluar në fshatin Goricë në zonën e Prespës vendbanimin më të madh të neolitit, krahasuar kjo me vendbanimet e identifikuara dhe të zbuluara deri tani n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:54.542Z

GJURMË TË LASHTËSISË SË NJË VENDBANIMI

Një vështrim historik për Klosin e Sulovës Nga Pëllumb Gorica Kushdo që kuturis të hulumtojë për historinë tonë, me siguri do ti duhet të gërmojë në arkiva, biblioteka, botime historike, apo duke shkelur gjurmët e lashtësisë, dhe shpjeguar toponiminë e shumtë. Natyrisht nuk mund

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.015Z

Rrezikohet vendbanimi ilir, studiuesit kërkojnë anulimin e projektit 

Qytetërimi arbëror, i cili shtrihet përgjatë Luginës së Komanit, do të zhduket nëse nuk do të ndryshoje vendimi për zhvendosjen e trasesë, ku duhet të ndërtohen katër shtyllat e tensionit të lartë, nga 50 metrash secila. Edhe pse për 7 vite me radhë arkeologët kanë gërmuar në D

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.010Z

Vendbanimi mesjetar i Komanit, arkeologët apel për të mos e shkatërruar

Deklaratës së Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, në rrjetin social facebook pak ditë më parë ku shpjegon se vendbanimi mesjetar i Komanit nuk dëmtohet nga kalimi i shtyllave të linjës së interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë, gjatë së enjtes i është përgjigjur Forumi për Trashëg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:03.034Z

Vendbanimi i ri

Romet e strehuar prane pallatit me shigjeta jane transferuar drejt ish repartit ushtarak ne Shishtufine. Mbremjen e se merkures 37 familjet rome jane nisur ne territorin e ish kimikes me mjetet e ushtrise. Transportimi I tyre eshte bere nga ora 3 deri ne 5 te mengjesit. Romet kane kundershtuar zhven

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama