Rezultate te kerkimit per termin: +Vrionasit

Total: 10
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.878Z

Vrionasit, ashtu siç nuk njihen në librat e historisë

Autori i Lajmit: Denisa Kona Për 60 vjet, familja Vrioni nuk u përmend në librat e historisë. Pjesëtarët e kësaj familjeje u shpërblyen me 56 vite burg në qelitë më të errëta të diktaturës. Ishte kjo, një nga arsyet që e nxiti historianen Marela Guga, përgjegjëse e Muzeut His

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:22.694Z

Kujtesë e harruar

Përpara disa ditësh, historiani Uran Butka, në frymën e nismës së rishkrimit të historisë dhe padyshim i përfshirë në jehonën intriguese të fjalimit të fundit presidencial, i cili ka ngjallur kureshtje e interes edhe ndër qarqe të etura për mondanitet, boton te "Gazeta Shqiptare" nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.720Z

Ndërtimet e vjetra në Fier, drejt zhdukjes

Ndërtimet e vjetra ku me të cilat identifikohet qyteti i Fierit janë drejt zhdukjes. Edhe ato pak që kanë mbetur po shkatërrohen nga amortizimi i viteve që ato mbajnë mbi shpinë pasi nuk po tregohet kujdes as nga pronarët e tyre e as nga Bashkia e cila duhet të ngrejë një fond të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.655Z

300 vjet qytet

Në vitet 1683-1690 u zhvillua një nga luftërat e shumta austro-osmane. Në aleancë me Austrinë hyri dhe Republika e Venedikut, flota e së cilës ndërmori veprime edhe në brigjet e bregdetit të Adriatikut dhe Jonit, ku një nga sukseset e saj ishte edhe marrja e kështjellës së Vlorës dhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:22.971Z

Flamë shpërfytyrimi në shtëpinë e Ongarëve

E shpallur "Monument Kulture" që nga viti 1978 me vendim të qeverisë së atëhershme, shtëpia e Ongarëve, në Kryegjatë të rrethit Fier, po shkon drejt shkatërrimit të saj. Sikur të mos mungonin agjentët atmosferikë, rreth 300 vite që ajo mban mbi shpinë, mungesa e restaurimit etj., ba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:28.107Z

Jakov Xoxa, si e pa Bylisin

“Atje ku Fieri çelej me sy nga mali e ku kambanorja e Shën Gjergjit dilte si gisht përpjetë përmes mjegullës së parë që rëndonte mbi kurrizin e qytetit”. Kështu shkruante vite më parë për qytetin e tij, Fierin, shkrimtari Jakov Xoxa, njëri nga përfaqësuesit më në zë të pro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:25.816Z

Të pathënat e familjes së Abdyl Frashërit: Nga Mithat Frashëri te historia vajzës së vetme

Nga Kastriot Bezati Abdyli, deri sa u bë 18 vjeç, e kaloi jetën në Frashër. Më 1857 shkoi në Janinë, ku jetoi më tepër se 20 vjet. Kur ishte 18 vjeç, me vdekjen e të atit, Abdyli mbeti kryetar i një familje me shumë frymë. Me preokupimin për mbajtjen e familjes së madhe , u mor me s

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama