Rezultate te kerkimit per termin: +Xhokaxhi

Total: 69
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:56.713Z

TKOB, Xhokaxhi provon eksperiencen shqiptare

Nje kombinim mes baletit romantik dhe atij kontemporan, pritet te ngjitet premiere ne skenen e TKOB mbremjen e se martes. Solistet e teatrit tone nen drejtimin e koreografit Leonard Xhokaxhi do te interpretojne ne dy suitat e baletit “Rajmonda” dhe “Spartaku” me mu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:55.865Z

Xhokaxhi: Më mirë Rajmondën dhe Spartakun se pa gjë fare

Balerini Leonard Xhokaxhi rikthehet në TOB për të vënë në skenë dy suita nga baletet e Glazunovit dhe Khachaturian-it. Në këtë produksion të paparashikuar, ai ka përfshirë edhe solistë të "Ajkun Ballet Theatre" dhe shpreh rezerva për trupën kombëtare: ka nevojë për shumë punë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.560Z

Kryeministri Fatos Nano i shoqeruar nga bashkeshortja e tij vizitoi pasditen e se dieles ekspoziten "Makbethi-Ky kumbim mbikohor'' e piktorit te njohur Ilia Xhokaxhi dhe premieren e shfaqjes se

Kryeministri Fatos Nano i shoqeruar nga bashkeshortja e tij vizitoi pasditen e se dieles ekspoziten "Makbethi-Ky kumbim mbikohor'' e piktorit te njohur Ilia Xhokaxhi dhe premieren e shfaqjes se tragjedidse "Stine merzitshme ne Olimp" te shkrimtarit tone te shquar, Ismail Kadare vene ne skene nga reg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:20.359Z

Ajkun, Leonard Xhokaxhi kthehet “në shtëpi”Nga Dhurata HamzaiAjkun (Leonard Xhokaxhi), një emër shumë i njohur në skenën ndërkombëtare të baletit, vjen në Tiranë. Hera e parë që ka interpretuar në Shqipëri ka qenë viti 1995, i ftuar nga Zhani Ciko, n

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Ajkun, Leonard Xhokaxhi kthehet “në shtëpi”Nga Dhurata HamzaiAjkun (Leonard Xhokaxhi), një emër shumë i njohur në skenën ndërkombëtare të baletit, vjen në Tiranë. Hera e parë që ka inter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:52.270Z

"Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit" Baleti Rajmonda dhe Spartakus premton net të tjera emocionuese

Sezoni artistik rikthen në Tiranë balerinin e njohur Leonard Xhokaxhi (Ajkun)Net të tjera emocionuese do të vijnë sërish në skenën operistike. Pas premierës së operës Falstaff artistët e TKOB po përgatiten për një tjetër shfaqje, por këtë herë ajo do të jetë balet. Vazhdon me ri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.392Z

Koreografi mungon tri dite para shfaqjes

Me 8 dhjetor Teatri i Operes dhe Baletit shfaq baletin ndrra e Hirushes me koreografi te Leonard Ajkun-Xhokaxhi. Koreografi nuk ka ardhur per te zhvilluar provat me trupen e baletit. Kjo veper qe ka marre persiper Xhokaxhiu ne rolin e koreografit nuk eshte premiere. Ka pasur nje shfaqje ne Akademi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.252Z

Turizmi, shoqata zviceriane promovon Shqipërinë

Maksimizimi i vlerave kulturore dhe turistike i qyteteve muze në vendin tonë ishte tema e konferencës kombëtare e organizuar prej organizatës zvicerane SCP. Kordinatorja e këtij projekti Vera Xhokaxhi u shpreh se pritet që ky projekt të përfundojë në vitin 2011. Projekti i nisur përfs

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama