Rezultate te kerkimit per termin: +Zoica +Haxho

Total: 24
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.707Z

Delina pas 46 vjetësh në skenën e TOB

Sonte ne mbremje ne skenen e Teatrit të Operas dhe Baletit do te ngjitet premiere baleti “Delina”. Publiku shqiptar do te kete mundesi te shijoje kete kryeveper e cila rikthet pas 46-vjetesh, nen koreografine e Agron Aliajt, dikur ne rolin e Arbanit. Me muzike te çesk Zadese, ky balet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:57.412Z

Baleti "Delina" premierë në TKOB

“Delina” do te jete baleti me 2 akte i cili do te vijoje sezonin ne teatrin kombetar te operas dhe baletit. Me muzike te te artistit te madh çesk Zadeja dhe libret nga Agron Aliaj, kjo veper do te vi ne skenen e tob, premiere ne 5 mars. Ndersa dirigjimi i eshte besuar. Bujar Llap

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.589Z

Rivihet në skenë pas 46-vjetësh opera "Delina"

Mbrëmjen e të premtes pritet rivënia në skenë pas 46 vjetësh e një prej baleteve më të njohur të repertorit "Delina". Dyert e Teatrit të Operas dhe baletit do të jenë të hapura për publikun edhe mbrëmjen e të shtunës dhe të dielës. Balerinët protagonistë të shfaqjes në rol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.429Z

Baleti shqiptar në 50 vite, tani në një libër

Autori i Lajmit: red.Historiku i shkollës Kombëtare të Koreografisë, një shkollë ku kanë marrë kulturën artistike, përgatitjen profesionale, si dhe nismën e debutimit skenik, një plejadë balerinësh, do të promovohet muajin e ardhshëm, në Tiranë. Blerina Arbana, drejtoreshë e kësa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.895Z

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.235Z

“Rikthehet plejada 50-vjeçare e baletit shqiptar”

 ANILA MEMANëse 40 vjet më parë, i ati nuk i shihte një shenjë thupre ndër kofshë a vithe, nënkuptohej që atë ditë nuk kishte punuar si duhej në shkollë. Por nëse sot, ngre zërin a dorën, (se thupra nuk ekziston), atëherë përfundon dyerve të gjykatës. Kjo ndodh rëndom, sik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:59.600Z

Me vegime legjendare, Delina sonte ngjitet në skenë

Me vegimesh legjendare dramatike lartësohet dueti i dashurisë në veprën e Çesk Zadesë Delina, e cila ngjitet sonte në skenën e TKOB. Baleti premierë me 2 akte vjen me koreografi nga Agron Aliaj, kjo vepër do të vijë në skenë dhe në datat 6 dhe 7. Dirigjimi i veprës i është besuar d

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama