ATSH

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Basha: 100 milionë euro nga buxheti do të shkojnë si subvencione tek fermerët

Basha: 100 milionë euro nga buxheti do të shkojnë si subvencione tek fermerët

Subvencionime edhe për industritë që hapin vende pune për të rinjtëTIRANË, 17 Prill/ATSH-Arbi Fortuzi/-.Në programin qeverisës Partia Demokratike ka përcaktuar bujqësinë si prioritet dhe një ndër levat kryesore për të nxjerrë vendin nga kriza. Për këtë kryetari i Partisë Demokra

Kuvendi, aktivitet për 25-vjetorin e parlamentit pluralist demokratik

Kuvendi, aktivitet për 25-vjetorin e parlamentit pluralist demokratik

TIRANË, 17 Prill/ATSH/.- Me rastin e 25 vjetorit të parlamentit pluralist demokratik, Kuvendi i Shqipërisë do të organizojë të hënën (18 prill) një veprimtari në kujtesë të kësaj date të shënuar.Zyra e shtypit pranë Kuvendit bën të ditur se "aktiviteti do të organizohet në bashk

25 vjet pluralizem, Meta: Reforma në drejtësi do ti hapë rrugën modernizimit të institucioneve

25 vjet pluralizem, Meta: Reforma në drejtësi do ti hapë rrugën modernizimit të institucioneve

TIRANË, 18 Prill/ATSH-Anila Struga/.- Kuvendi i Shqipërisë, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave, organizuan të hënën një veprimtari në kujtesë të 25 vjetorit të parlamentit pluralist demokratik.Në fjalën hapëse, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta tha se ky moment është më shumë

Rama: Projekti TAP, motorr i zhvillimit ekonomik dhe social

Rama: Projekti TAP, motorr i zhvillimit ekonomik dhe social

-Kryeministri Edi Rama merr pjesë në ceremoninë e mbërritjes së makinerive dhe tubave të parë në Shqipëri, të projektit TAP, pranë Spitallës në Durrës-TIRANE, 18 Prill /ATSH/- Kryeministri Edi Rama, u shpreh të hënën se ndërtimi i gazsjellësit TAP, konsiderohet si motorr i zhvilli

Selami: Basha duhet të bëjë korrigjime dhe të pranojë kritikat

Selami: Basha duhet të bëjë korrigjime dhe të pranojë kritikat

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Deputeti i Partisë Demokratike, Eduart Selami, ish-kryetar i PD-se ne vitet '90, në një intervistë për Zërin e Amerikës ka rrokur një sër problematikash ku spikatën kritikat ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke i sugjeruar të bë

Zagreb Presidenti Nishani në Samitin e jashtëzakonshëm të Brdo-Brijunit

Zagreb Presidenti Nishani në Samitin e jashtëzakonshëm të Brdo-Brijunit

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, mori pjesë sot në Samitin e jashtëzakonshëm të krerëve të Shteteve të vendeve anëtare të Procesit të Brdo-Brijunit, zhvilluar në Zagreb të Kroacisë.Samiti u thirr nga Presidentët e Kroacisë e Sllovenisë, m

Buxheti 2016 -Veliaj: Investimet në kanalizime e infrastrukturë, një milion qytetarë e 1 mijë km katror

Buxheti 2016 -Veliaj: Investimet në kanalizime e infrastrukturë, një milion qytetarë e 1 mijë km katror

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në kuadër të miratimit të buxhetit 2016 të bashkisë së Tiranës, ka thirrur një tryezë me përsonalitete të botës akademike për ekonominë për investimet që do të bëhën në kryeqytet.Kryetari i Bas

Tahiri: Opozita ripërsërit shpifjet, ne kemi faktet si argument dhe misionin në vijim të punës

Tahiri: Opozita ripërsërit shpifjet, ne kemi faktet si argument dhe misionin në vijim të punës

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike duke i sjellë prova dhe argumentim ligjor, për të rrëzuar shpifjet e bëra sot për furgonin e drogës kapur në Vlorë.Ministri i Brendshëm, Tahiri, nërmjet status

Bregu: Buxheti për Ministrinë e Integrimit i papërfillshëm për integrimin në BE

Bregu: Buxheti për Ministrinë e Integrimit i papërfillshëm për integrimin në BE

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Kryetarja e Komisionit Parlamentar të Integrimit, Majlinda Bregu thote se, Buxheti i Ministrisë së Integrimit është i papërfillshem në perqindje totale të buxhetit 2016.Kryetarja e Komisionit Parlamentar të Integrimit, Bregu në nje status të saj ne Fac

Itali-Meta: Shqipëri-Itali, marrëdhënie të shkëlqyera në nivel politik, ekonomik dhe kulturor

Itali-Meta: Shqipëri-Itali, marrëdhënie të shkëlqyera në nivel politik, ekonomik dhe kulturor

-Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta dhënë për kanalin televiziv italian "Rai News 24"-TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Itali, ka dhënë një intervistë për "Rai News 24" ku ka theksuar se marrëdhenie

Sport  Liga e Kampioneve  Programi i ndeshjeve të së mërkurës

Sport Liga e Kampioneve Programi i ndeshjeve të së mërkurës

TIRANE, 25 Nentor /ATSH-AFP/. - Programi i ndeshjeve te javes se 5-te te fazes se grupeve te Liges se Kampioneve ne futboll, qe do te luhen te merkuren eshte:E merkure, 25 nentor:Grupi A(20.45) Malmö (SUE) - Paris SG (FRA)Shakhtar Donetsk (UKR) - Real Madrid (SPA)Grupi B(18.00) CSKA Moska (RUS) - W

Sport  Liga e Kampioneve: Formacionet e mundshme për ndeshjet e të mërkurës

Sport Liga e Kampioneve: Formacionet e mundshme për ndeshjet e të mërkurës

TIRANË, 26 shkurt/ATSH-AFP/. - Formacionet e mundshme te ekipeve qe do te luajne per te 8-tat e finaleve vajtje te Liges se Kampioneve ne futboll te merkuren jane:(ora 20.45)Schalke 04 (GER): Fährmann - Höwedes (ose Hoogland), Matip, Felipe Santana, Kolasinac - Boateng, Neustädter - Farfan, Meye

Koka: Vendimi i Këshillit të Ministrave për administrimin e fondit pyjor, historik

Koka: Vendimi i Këshillit të Ministrave për administrimin e fondit pyjor, historik

-Këshilli i Ministrave miratoi Projektligjin "Për administrimin e fondit pyjor dhe kullosor kombëtar në Republikën e Shqipërisë-TIRANË, 25 Nëntor /ATSH- I. Vata/ -Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, e ka konsideruar vendimin e Kshillit të Ministrave si historik, pasi i hapet rruga një nisme

Pr/buxheti i Ministrisë së Integrimit, në fokus përgatitja e negociatave për anëtarësim

Pr/buxheti i Ministrisë së Integrimit, në fokus përgatitja e negociatave për anëtarësim

TIRANË, 25 Nëntor/ATSH/.- Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, tha të mërkurën se fondet e buxhetit 2016 për dikasterin e drejtuar nga ajo kanë në fokus përgatitjen e negociatave të anëtarësimit dhe menaxhimin e asistencës së BE-së.Komisioni parlamentar i Integrimit zhvilloi të më

Dekriminalizimi, Basha: Filtër i pakalueshëm për krimin drejt vendimmarrjes

Dekriminalizimi, Basha: Filtër i pakalueshëm për krimin drejt vendimmarrjes

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/ -Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, duke folur në mbledhjen e radhës të grupit parlamentar demokrat, bëri një pasqyrim të situatës sipas tij alarmante që po mbizotëron në vend, sa i përket pranisë së elementëve të inkriminuar në politikë e vendi

Balla në Belsh: Energjia, reforma më e rëndësishme e 2 viteve qeverisje

Balla në Belsh: Energjia, reforma më e rëndësishme e 2 viteve qeverisje

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/ - Në kuadër të takimeve të Partisë Socialiste "Të pastrojmë më tej Shqipërinë" komunikimi vijoi sot në Bashkinë Belsh, ku nënkryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla së bashku me deputetin e kësaj zone Musa Ulqini dhe Ministren Milena Harito u

VIZart International Watercolor  Amit Kapoor, Igor Sava dhe Prafull e Rajesh Sawant fitojnë çmimin Ismail Lulani

VIZart International Watercolor Amit Kapoor, Igor Sava dhe Prafull e Rajesh Sawant fitojnë çmimin Ismail Lulani

TIRANË, 25 Nëntor/ATSH-Klajdi Musabelliu/ - "VIZart International Watercolor", Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit dhe Bienalja e parë, e cila pasi solli në Shqipëri mbi 165 artistë nga më shumë se 50 vende të botës që ngjyrosën kryeqytetin dhe mbollën edhe fidanët e parë të këtij

Trafiku i pasurive kulturore kombëtare  Seminari i administratës së kulturës në Romë

Trafiku i pasurive kulturore kombëtare Seminari i administratës së kulturës në Romë

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/.- Ministria e Kulturës njofton se ka nisur dhe po zhvillohet gjatë këtyre ditëve në Romë seminari i trajnimit me specialistë nga administrata shtetërore shqiptare mbi çështje të trafikut të pasurive kulturore kombëtare.Seminari që zhvillohet në datat 23 deri

Albanian Books  Ministria e kulturës harton katalogun me 32 autorë shqiptarë

Albanian Books Ministria e kulturës harton katalogun me 32 autorë shqiptarë

TIRANË, 25 Nëntor / ATSH/. Ministria e Kulturës ka hartuar së fundmi katalogun "Albanian Books", i cili përbëhet nga 32 autorë.Lajmin e bën të ditur vetë MK-ja në adresën e saj zyrtare në internet ku thekson se shpresohet që ky katalog të pasohet nga katalogët e përvitshëm që do t

Festivali letrar për të rinj Tiranë 2015, kurorëzohen sot gjatë mbrëmjes fituesit

Festivali letrar për të rinj Tiranë 2015, kurorëzohen sot gjatë mbrëmjes fituesit

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/.- Përfundon festivali letrar për të rinj "Tiranë 2015", konkursi letrar me temë "Pasqyrat e kohës sime".Ky festival, organizuar nga Shtëpia Botuese Toena, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës u zhvillua në muajt maj-nëntor 2015, duke përzgjedhur në faza t

Mehmetaj: Të nxisim vullnetarizmin si aksion në shërbim të komuniteteve

Mehmetaj: Të nxisim vullnetarizmin si aksion në shërbim të komuniteteve

LRI konsulton me shoqërinë civile projektligjin për vullnetarizminTIRANË, 25 Nëntor /ATSH/ -Lëvizja Rinore për Integrim organizoi sot një konsultim publik me organizatat e shoqërisë civile mbi projektligjin për vullnetarizmin të propozuar nga LSI.Një nga nismëtaret e projektligjit, dep

Komisioni i Medias shqyrton projekt-buxhetin e vitit 2016 për ATSH-në

Komisioni i Medias shqyrton projekt-buxhetin e vitit 2016 për ATSH-në

TIRANE, 25 Nëntor/ATSH/-Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, në kuadër të shqyrtimit të projektbuxhetit për vitin 2016, zhvilloi të mërkurën një seancë dëgjimore me përfaqësues të institucioneve të rëndësishme kulturore, mediatike dhe shkencore në vend.Përfaqë

Pr/ligji për Vetëqeverisja vendore, ministri Çuçi: Kufizim të mandatit për kryebashkiakët

Pr/ligji për Vetëqeverisja vendore, ministri Çuçi: Kufizim të mandatit për kryebashkiakët

TIRANË, 25 Nëntor/ATSH/.- Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore Bledi Çuçi prezantoi të mërkurën në komisionin parlamentar të ligjeve projektligjin "Për vetëqeverisjen vendore", që parashikon një kuadër të ri ligjor për organizimin dhe funksionimin e pushtetit vendor, pas reform

Raunig: Ndryshimet kushtetuese të garantojnë një sistem drejtësie të përtërirë

Raunig: Ndryshimet kushtetuese të garantojnë një sistem drejtësie të përtërirë

DURRES, 25 Nëntor/ATSH/- Në kuadër të Reformës në Sistemin e Drejtësisë, u organizua sot forumi i radhës në Universitetin e Durrësit,Kryetari i Prezencës së OSBE-së, ambasadori Florian Raunig përgëzoi Kuvendin për organizimin e këtyre takimeve, si pjesë e raundit të dytë të kon

Bushati: Rajoni, në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

Bushati: Rajoni, në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/ -Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në Konferencën VII të Ministrave të Punëve të Jashtme të Evropës Juglindore në Berlin, në fokus të së cilës ishin paketa e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor, metodologjia e re e KE -së në këtë d

Meta takim me homologen italiane: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin

Meta takim me homologen italiane: Të hiqet taksa e mjeteve të transporteve për biznesin

TIRANE, 25 Nëntor/ATSH/- Kryeparlamentari Ilir Meta po zhvillon një vizitëj 3-ditore në Itali, ku është pritur nga homologia e tij Laura Boldrini.Gjatë takimit, u vlerësuan marrëdhëniet mes dy vendeve. Kryeparlamentari Meta ka kërkuar miratimin e ligjit për heqien e taksave të mjeteve t

Komisioni i medias shqyrton projektbuxhetin e vitit 2016 për Ministrinë e Kulturës

Komisioni i medias shqyrton projektbuxhetin e vitit 2016 për Ministrinë e Kulturës

TIRANË, 24 Nëntor / ATSH- Klajdi Musabelliu/. Komisioni i Medias diskutoi të martën lidhur me projektbuxhetin e vitit 2016 për Ministrinë e Kulturës.Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, u përgjigj përpara komisionit për pyetjet lidhur mbi projektet dhe investimet e vitit 2016, dhe mbajti

Red Radoja sukses me Epique ne Torino

Red Radoja sukses me Epique ne Torino

Tiranë, 24 nëntor/ATSH-Megi Zonja/.- Centro di Cultura në një njoftim për shtyp bën të ditur për ATSH-në se artisti, Red Radoja ka dhënë në Torino, Itali, koncertin recital 'Epique'. Publiku artedashës i Torinos ndoqi mbrëmjen e së Hënës, 23 Nëntor , koncertin recital të artistit

Ministrja Kumbaro dhe Nëntori Shqiptar ne Gjermani

Ministrja Kumbaro dhe Nëntori Shqiptar ne Gjermani

Tirane, 24 Nentor /ATSH-Megi Zonja/.-Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro pritet të vizitojë Berlinin në datat 26-28 nëntor ku do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes se Bashkëpunimit Kulturor Shqipëri-Gjermani .Në ditët e qëndrimit në Gjermani Ministrja Kumb

Sport  Ekipi i UEFA-s 2015: Tetë lojtarë të Barcelonës mes 40 të nominuarve

Sport Ekipi i UEFA-s 2015: Tetë lojtarë të Barcelonës mes 40 të nominuarve

TIRANE, 24 Nentor /ATSH-AFP/. - Tete lojtare te FC Barcelones, kampion i Evropes, figurojne mes 40 lojtareve te nominuar paraprakisht nga UEFA per te formuar ekipin e vitit 2015, sipas listes se publikuar te marten nga UEFA. Votimet do te kryhen deri me 5 janar dhe 11-teshja finale e ketij edicioni

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama