Kosova Live 360

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Një javë e suksesshme në parandalimin e tregtisë me narkotikë

Një javë e suksesshme në parandalimin e tregtisë me narkotikë

Dogana e Kosovës pohon se e ka përmbyllur një javë të suksesshme në parandalimin e tregtisë me narkotikë. Gjatë kësaj jave oficerët doganor në dy raste të ndara kanë arritur të kapin afër 10 kg substanca narkotike në Vërmicë dhe rasti i dytë në Han të Elezit. Në rastin e par�

Bruksel: Vlerësohet zbatimi i revitalizimit të urës në Mitrovicë

Bruksel: Vlerësohet zbatimi i revitalizimit të urës në Mitrovicë

Sot në Bruksel është mbajtur takimi tre palësh i grupit punues mes delegacionit të Republikës së Kosovës kryesuar nga ministrja për Dialog, Edita Tahiri dhe atij të Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian për të vlerësuar zbatimin e marrëveshjes për heqjen e barrikadës n

BIK: Kurban  Bajrami të hënën më 12 shtator

BIK: Kurban Bajrami të hënën më 12 shtator

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e hënë më 12 shtator 2016. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban - Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe

Presidenti e mirëpret raportin e Zyres së Auditorit të Përgjithshëm

Presidenti e mirëpret raportin e Zyres së Auditorit të Përgjithshëm

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim Auditorin e Përgjithshëm të vendit, Besnik Osmanin, i cili ia dorëzoi kreut të vendit raportin vjetor për vitin 2015. "E mirëpres raportin dhe të gjeturat e tij. Zyra e Auditorit të Përgjithshëm gëzon besim

Trusti Pensional do ta përmbyll vitin me fitim prej 60 mil. euro

Trusti Pensional do ta përmbyll vitin me fitim prej 60 mil. euro

Trusti Pensional do ta përmbyll vitin me fitim prej 60 milionë euro për fondin, u bë me dije, të premten gjatë një takimi mes presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Bordit të Trustit Pensional, Ymer Havolli. Presidenti Thaçi e ka përgëzuar kryetarin Hav

BE ndihmon Kosovën për të ecur përpara me decentralizimin e shërbimeve sociale

BE ndihmon Kosovën për të ecur përpara me decentralizimin e shërbimeve sociale

Pas dy vjet e gjysmë, përfundoi projekti financuar nga Zyra e BE-së "Mbështetje për forcimin e mekanizmit për implementimin e decentralizimit të shërbimeve sociale". Projekti ishte një ndërmarrje komplekse për t'i ndihmuar institucioneve qendrore dhe komunale në përmirësimin e cilësi

Krasniqi fton bizneset izraelite të investojnë në Kosovë në sektorin e bujqësisë

Krasniqi fton bizneset izraelite të investojnë në Kosovë në sektorin e bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, i shoqëruar nga deputeti Besim Beqaj, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Izrael me ftesë të Institutit Izraelit për Eksport dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (IIEBN). Në këtë vizitë dy ditore ai ka takuar drejtuesit

Çollaku zëvendëson postin e ministrit me atë të këshilltarit të presidentit

Çollaku zëvendëson postin e ministrit me atë të këshilltarit të presidentit

Ministri i deritashëm i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, e ka konfirmuar edhe zyrtarisht largimin e tij nga ky post, për ta zëvendësuar me atë të këshilltarit të parë të presidentit Hashim Thaçi. Vendimi paraprakisht është aprovuar nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i cili d

Kosova ndër më të korruptuarat e me kulturë mosndëshkimi

Kosova ndër më të korruptuarat e me kulturë mosndëshkimi

Organizata ndërkombëtare Transparency International e ka radhitur Kosovën në mesin e vendeve më të korruptuara në botë, me një kulturë të pandëshkueshmërisë ndaj zyrtarëve të përfshirë në aferat korruptive dhe me institucione jo shumë të qëndrueshme për luftimin e kës

Hoxhaj takon Zëvendësambasadoren e re të SHBA-së në Kosovë

Hoxhaj takon Zëvendësambasadoren e re të SHBA-së në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, sot ka takuar Zëvendësambasadoren e re të SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland. Hoxhaj i uroi Zëvendësambasadores Hyland mirëseardhje në misionin e ri në Kosovë, duke e njoftuar për progresin, forcimin e shtetit të K

Tetë të arrestuar, 26 kg ari, 33 kg argjend të sekuestuar

Tetë të arrestuar, 26 kg ari, 33 kg argjend të sekuestuar

Tetë persona janë arrestuar, e 26 kg ari dhe 33 kg argjend janë sekuestruar, pas aksionit të djeshëm policor të bastisjes në 50 lokacione. Aksioni i Policisë së Kosovës i pagëzuar "Gold" është bërë i mundur me bashkëpunimin e ATK-së, Doganës së Kosovës dhe Inspektoratit të Mini

Kosova njihet me përvojën evropiane për zhvillimin e BRE-ve

Kosova njihet me përvojën evropiane për zhvillimin e BRE-ve

Grupi Punues Ndërinstitucional i Republikës së Kosovës për themelimin One-Stop Shop-it, për Burimet e Ripërtërishme të Energjisë (BRE), i kryesuar nga zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi dhe me mbështetjen e projektit Repower-Kosovo të USAID-it, k

Presidenti Thaçi falenderon ambasadoren e Francës në largim, Daviet

Presidenti Thaçi falenderon ambasadoren e Francës në largim, Daviet

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadoren e Francës në Kosovë, Maryse Daviet. Kreu i vendit e falënderoi ambasadoren Daviet për përkrahjen e gjithmbarshme të saj dhe të shtetit francez për Kosovën. Ndërkaq, ambasadorja Daviet u

Veseli: Procesi i lirimit të pronave të uzurpuara do të vazhdojë

Veseli: Procesi i lirimit të pronave të uzurpuara do të vazhdojë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga përfaqësues të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), ka vizituar sot dy prona të liruara nga uzurpatorët. Gjatë vizitës së një lokali të liruar në qendër të Prishtinës, kryeparlamentari Veseli e u

UNDP Lansoi Raportet e Zhvillimit Njerëzor

UNDP Lansoi Raportet e Zhvillimit Njerëzor

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim lansoi sot dy Raporte të Zhvillimit Njerëzor në një ngjarje ku morën pjesë përfaqësues të institucioneve së Kosovës, donatorë dhe palë të tjera të interesit. Raporti i Zhvillimit Njerëzor në Kosovë (RZhNjK) 2016 i titulluar Tregu i

Presidenti Thaçi priti komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral Majorin Giovanni Fungo

Presidenti Thaçi priti komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral Majorin Giovanni Fungo

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar Gjeneral Majorin Giovanni Fungo, komandantin e XXI të KFOR-it, i cili ka marrë detyrën e re më 1 shtator. Thaçi i ka uruar detyrën e re Gjeneral-Majorit Fungo dhe ka shprehur kënaqësinë që këtë detyrë e merr një ushtarak q

Kryeministri Mustafa priti drejtuesit e AKP-së dhe të Policisë Kufitare

Kryeministri Mustafa priti drejtuesit e AKP-së dhe të Policisë Kufitare

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim drejtorin e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, drejtorin Menaxhues të AKP-së, Ekrem Hajdari, si dhe drejtorin e Departamentit të Kufijve në Policinë Kufitare, Kolonel Shaban Guda, i cili shoqër

Ministri Rrahmani: Infermierët  resursi më vital i sistemit shëndetësor

Ministri Rrahmani: Infermierët resursi më vital i sistemit shëndetësor

Organizuar nga Qendra për Edukimin e Vazhdueshëm Infermierik / Divizioni i Infermierisë / Ministria e Shëndetësisë dhe mbështetur nga Zyra e UNICEF-it në Kosovë sot dhe nesër në Pejë po mbahet Simpoziumin "Infermieria një forcë për ndryshim:Përmirësimi i aftësive dhe qëndrueshmë

Ministri Hoti takohet me përfaqësuesit e pensionistëve kosovar

Ministri Hoti takohet me përfaqësuesit e pensionistëve kosovar

Ministri i Financave Avdullah Hoti u takua sot me përfaqësuesit e Shoqatës së Pensionistëve të Kosovës, ku u prit nga kryetari i kësaj shoqate Shaban Kajtazi dhe anëtarë të kësaj shoqate. Gjatë takimit u diskutua për kushtet e pensionistëve në Kosovë, për ofrimin e shërbimeve dhe

Arrihet reciprociteti për tabelat e veturave në mes të Kosovës dhe Serbisë

Arrihet reciprociteti për tabelat e veturave në mes të Kosovës dhe Serbisë

Sot në Bruksel pas rreth 9 orë bisedimesh intenzive me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian është arritur marrëveshje për reciprocitet të plotë për targat e veturave në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, dhe heqjen nga përdorimi të tabelave 'prova" të cilat njëanshëm zb

SHBA mbështet fuqishëm modernizimin e sektorit të energjisë në Kosovë

SHBA mbështet fuqishëm modernizimin e sektorit të energjisë në Kosovë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, i shoqëruar nga zv/ndihmësja e Sekretarit të Shtetit për Energji dhe Resurse Natyrore të SHBA-së, Mary Warlick, kanë vizituar sot Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), me ç'rast kjo e fundit ka rikonfirmuar mbështetjen e SHBA-së pë

Ndërron jetë një ndër nismëtarët e baletit kosovar, Rrustem Selca

Ndërron jetë një ndër nismëtarët e baletit kosovar, Rrustem Selca

Me pikëllim të thellë ju njoftojmë që dje, nga një sëmundje e rëndë ka ndërruar jetë kolegu dhe njëri nga balerinët e gjeneratës së parë të Baletit të Kosovës, Rrustem Selca. Baleti i Kosovës ndanë dhimbjen bashkë me familjen, kolegët dhe gjithë komunitetin artistik në Koso

Veseli: Investimi në dije është faktori më i rëndësishëm që nxitë zhvillimin ekonomik të shtetit tonë

Veseli: Investimi në dije është faktori më i rëndësishëm që nxitë zhvillimin ekonomik të shtetit tonë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, në ditën ndërkombëtare të shkrim-leximit, vizitoi Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, "Pjetër Bogdani". Gjatë vizitës në ambientet e sallave të leximit, kryeparlamentari Veseli takoi studentët dhe bashkëbisedoi me ta

Nis turneun koncertal nëpër qytete të Kosovës, kitaristi Çoçaj

Nis turneun koncertal nëpër qytete të Kosovës, kitaristi Çoçaj

Kitaristi kosovar Drilon Çoçaj nga nesër do të nis turneun koncertal nëpër disa qytete të Kosovës. Pikëndalesa e parë do të jetë qyteti i Vushtrisë përkatësisht një nga monumentet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore në vend. Koncerti recital përfshinë vepra nga Joh

Bruksel: Vazhdojnë bisedimet për lëvizjen e lirë

Bruksel: Vazhdojnë bisedimet për lëvizjen e lirë

Delegacioni i Republikës së Kosovës i kryesuar nga ministrja për Dialog, Edita Tahiri, dje ka zhvilluar bisedime për çështjen e lëvizjes së lirë, përkatësisht reciprocitetin në tabelat e regjistrimit të automjeteve e cila është e paraparë me marrëveshjen e lëvizjes së lirë të

Kalueshmëria në Provimin e Maturës  60.01 përqind

Kalueshmëria në Provimin e Maturës 60.01 përqind

Komisioni Shtetëror i Maturës (KShM) ka bërë publike rezultatet e afatit të gushtit të Provimit të Maturës Shtetërore, sipas të cilave prakun e kalueshmërisë e kanë arritur 3.873 maturantë (60.01 përqind) nga 6.454 sa i janë nënshtruar këtij provimi. Kryetari i KShM-së, Azem Guri

Rrumbullakësimi i së kaluarës antike të Kosovës, ndodh ti afrojë njerëzit në të ardhmen

Rrumbullakësimi i së kaluarës antike të Kosovës, ndodh ti afrojë njerëzit në të ardhmen

Historia e lashtë e Kosovës është shpeshherë e debatuar fuqishëm, që shpien në zemërim, ngatërrim dhe ndarje. Profesoresha Edi Shukriu, anëtare e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, po bën ç'mundet që e vërteta të vihet në pah. E lindur në Prizren nga një nënë kat

HardhFest 2016, shënon një sukses të paharruar, mbi 32 mijë të pranishëm

HardhFest 2016, shënon një sukses të paharruar, mbi 32 mijë të pranishëm

Me hapjen e ekspozitës së artistëve, pjesëmarrës në Art Symposium , të dielën, është përmbyllur edicioni i 15-të jubilar i Festës së Vjeljes së Rrushit HardhFest. Këtë vit, numri i pjesëmarrësve në HardhFest arriti mbi 32 mijë, gjë që tregon se interesimi për këtë festë,

Instituti Bujqësor fillon testimin e mykotoksinave në produktet ushqimore

Instituti Bujqësor fillon testimin e mykotoksinave në produktet ushqimore

Instituti Bujqësor i Kosovës, që funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që nga fillimi i këtij muaji bën testimin e mykotoksinave, në produkte ushqimore dhe prodhime bujqësore e blegtorale. Për të realizuar këtë testim, IBK-ja ka trajnua

Bajrami e NISMA-s takon ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Markusz

Bajrami e NISMA-s takon ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Markusz

Shefja e Grupit Parlamentar të NISMA për Kosovën, Valdete Bajrami, sot ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz. Në takimin shefes së Grupit Parlamentar të NISMA's, Valdete Bajrami me ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz, është folur rreth s

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama