Albania

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Kosovë, KQZ shpall rezultatet paraprake të zgjedhjeve, kryeson PDK

Pas përsëritjes së zgjedhjeve në pesë komuna në Kosovë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet paraprake për secilin subjekt politik, në nivel qendror. Duke mos llogaritur vetëm Mitrovicën, qytet ky në të cilin votimet do të përsëriten më 23 janar, përqindjet për s

No Pic available

Ferrari prezanton makinën e 2011-s

Emri F150 është vendosur për të nderuar Italinë, e cila gjatë këtij viti do të festojë përvjetorin e 150 të bashkimit. Makina e re me të cilën Ferrari do të garojë në Botërorin e vitit 2011, e quajtur F150, u prezantua në Maranello, Itali. Emri F150 është vendosur për të nderu

No Pic available

Punonjësi social, përtej paradigmave thjeshtëzuese

Gëzim TUSHI Asnjëherë nuk është e mundur që të përcaktohen kufijtë definitive të dimensionit të dhe rrezes së veprimit të punonjësit social në jetën e shoqërisë. Në gamën e “profesioneve të hapura” ai është nga veta natyra profesion në shtrirje, në agresion për të

No Pic available

”Pas 20 vitesh - Reflektime mbi demokracinë dhe shtetin në Shqipëri”

Ani Ruci Konferenca organizohet në kuadër të Tetorit gjerman, nga Fondacioni gjerman “ Friedrich Ebert”, Instituti shqiptar për studime Ndërkombëtare, Qendra për studime në Europën Juglindore në Universitetin e Gracit. Njohja e të kaluarës është çelësi për të kuptuar të tash

No Pic available

Kadare, 20 vjet më parë

Nga Preç Zogaj Njëzet vjet më parë shkrimtari i shquar Ismail Kadare njoftonte nga Parisi vendimin e tij për të mos u kthyer në Shqipëri pa u vendosur demokracia, largimin dhe distancimin e tij nga regjimi i fundit komunist në Europë, opozicionin e tij të hapur më ketë regjim. Për

No Pic available

A i duhen filozofët kohës moderne ?...

Gëzim TUSHI Shkolla dhe formimi i filozofëve të rinj… Jo vetëm për motive profesionale, por edhe për ca motive shumë më të thella sociale, nuk më duket se në shoqërinë tonë kemi qëndrime normale, koherente për të vlerësuar dobinë e filozofisë dhe rolin e filozofit në ko

No Pic available

Brukseli Shkupit - Paralajmërim për rivendosjen e regjimit të vizave

Fatos Musliu Bashkimi Evropian i ka bërë kritika të ashpra Maqedonisë për rritjen gjithnjë e më shumë të azilkërkuesve nga Maqedonia në vendet e BE-së. Nëse Shkupi nuk e parandalon këtë dukuri, vendi mund të ballafaqohet me rivendosjen e regjimit të vizave Shengen. Sipas të dh

No Pic available

Koha moderne nuk ka “pikë kthimi”…

Gëzim Tushi Unë besoj se në thelbin e progresit social dhe përballë problemeve që kanë njerëzit me veten dhe shoqërinë është e tyre, thelbësor është konceptimi i drejtë i raportit me “kohën”. Kjo shihet në kuptimin filozofik dhe social, si rrjedhë lineare pa kthim, por dhe

No Pic available

Kostot e papërgjegjshmërisë

Nga Ditmir Bushati Sot nuk është dita e dekoratave të hierarkëve të lartë të shtetit e as e gjoksrrahjes të atyre që e lanë Shqipërinë të fundit në këtë rrugëtim, por është momenti që të ushtrojmë me dinjitet këtë përgjegjësi, për të mos abuzuar me lirinë dhe mikpritj

No Pic available

Varfëria që po zëvendëson “dhomat e gazit”

Albert Gjoka Në këto ditë, me një tollovi lajmesh të gjithëllojshme, nuk mund të mos shtangej syri dhe të bykosej fryma teksa shihje trupat e katër fëmijëve të pajetë që dilnin me barela nga një barake, e cila fatkeqësisht është pjesë e realitetit ku jetojnë. Edhe po të duam

No Pic available

Të forcojmë familjen apo institucionet sociale ?...

Gëzim TUSHI Rrallë, shumë rrallë kemi menduar të flasim për ca role fondamentale të familjes, zbehja e të cilave ka bërë që të rritet kostoja sociale e shoqërisë dhe shtetit për të përballuar padrejtësisht disa fatura të pamerituara: Jo në kuptimin financiar sesa për shkak t

No Pic available

Çduhet bërë tani për Irakun?

Nga Xho Bajden, Zv/president i SHBA-se Tetë ditë më parë, udhëheqësit politikë të Irakut u dakorduan të formojnë qeverinë e re, e cila do ta drejtojë vendin në vitet e ardhshme. Që nga zgjedhjet e marsit, administrata jonë ka thënë se populli irakian meriton qeveri që e pasqyr

No Pic available

Këshilla, Viti 2011, si të kërkoni punë

Tashmë jemi në fillim të vitit 2011 dhe është koha për të kontrolluar kërkimin tuaj për punë. Këtë vit, kompanitë mund të mos kërkojnë, siç kanë kërkuar, të punësojnë në vitet e kaluara. Ju takon juve të punësoheni. Harroni se si po zhvillohet ekonomia. Reflektoni për zhvi

No Pic available

Tiranë, policia arreston edhe tre demonstrues të “21 janarit”

Edhe tre persona të akuzuar për ushtrim dhune ndaj policisë gjatë demonstratës së 21 janarit në Tiranë, u arrestuan dje dhe sot në kryeqytet. Burime zyrtare të policisë kanë thënë se specialistet e Seksionit Kunder Krimeve ndaj Jetes dhe Lirise Personit, në vijim të komunikatës dh

No Pic available

Ngricat, aksident në Korçë- Pogradec. 4 të plagosu

Në aksin rrugor Korçë – Pogradec ka ndodhur një aksident automobilistik si pasojë e ngricës në rrugë ku janë plagosur 4 persona. Një automjet me targa të Pogradecit i drejtuar nga Ligor Vani ka rrëshqitur në akull dhe është përplasur me një mjet të policisë. Si pasojë e për

No Pic available

I plagosuri në demostratën e 21 janarit për kurim në Turqi. E rëndë gjendja shëndetësore

I plagosuri në demostratën e 21 janarit, Aleks Nikaj, pas nje jave në reanimacionin e spitalit ushtarak, rreth ores 3:00 te mengjesit te së shtunes është dërguar në një spital në Ankara të Turqisë. Sipas drejtorit te spitalit ushtarak ne Tiranë, shtetasi Aleks Nikaj pas nje nje plagosj

No Pic available

Tërmet 4 ballë në qytetin e Vlorës

Në qytetin e Vlorës janë regjistruar disa lëkundje tërmeti rreth orës 10:18 minuta të ditës së sotme. Sipas informacioneve më të fundit epiqendra e tërmetit ka qenë 6 km në lindje të qytetit të Vlorës dhe me një magnitudë prej 4 ballësh i shkallës Rihter dhe me një thellësi p

No Pic available

Kombësia, Spahiu zbulon shkeljet ligjore

Për vetë pozicionin si nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu ka rënë në gjurmë të shkeljeve ligjore në ndryshimin e kombësisë. Ai merr si shembull një rast flagrant në Sarandë. “Kryetari i gjykatës së Sarandës merr në shqyrtim kërkesën e vëlla

No Pic available

Patozi: Rama pranoi përgjegjësinë

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Astrit Patozi ka deklaruar sot se manifestimi paqësor i ditës së djeshme nga PD tregon përgjegjësinë e kreut të saj për ngjarjet e 21 janarit. Në një deklaratë për shtyp, Patozi ka akuzuar liderin e opozitës se më 21 janar organizoi një grusht s

No Pic available

PSE: Të zgjidhet kriza

Partia e Socialiste Europiane, përmes një deklarate kërkon vendosjen e menjëhershme të qetësisë dhe dialogut në Shqipëri. Kryetari i Task Forcës së kësaj partie për Zgjerimin e Ballkanit Perendimor dhe anëtar i Parlamentit Europian, Kristian Vigenin, tha se, “Shqipëria duhet të k

No Pic available

Kirk dhe Engel: Të vendoset qetësia

Senatori republikan, Mark Kirk, nga Illinois dhe kongresmeni demokrat, Eliot Engel, nga Nju Jorku bëjnë thirrje për qetësi publike në Shqipëri, në vazhdën e krizës politike në vend. Ata shprehin keqardhje për ngjarjet e tmershme të 21 janarit 2011, siç i karakterizojnë ata, dhe u dë

No Pic available

Rama: Jo zgjedhje në këto kushte

Kreu i opozitës shqiptare, Edi Rama ka deklaruar se në këto kushte në vend nuk mund të flitet dhe nuk mund të ketë zgjedhje lokale. “Jemi të gatshëm për dialog e kompromis, por nuk do të ndalemi në rrugën e rezistencës paqësore nëse regjimi i kusarisë nuk zmbrapset nga matrapazl

No Pic available

Zvicra voton “JO” në referendumin për mbajtjen e armëve në shtëpi

Qytetarët e Zvicrës dolën në një referendum për ndryshimet që ishin paraqitur për ligjin e armëve. Ai i lejonte qytetaret që t’i mbanin ato në banesat e tyre. Populli i Zvicrës doli kundër këtyre ndryshimeve të ligjit, dhe idesë së mbajtjes së armëve në banesat e tyre. Zvic

No Pic available

Barcelona, ekipi më i mirë i dekadës

Barcelona është ekipi më i mirë i dekadës së parë të shekullit të XXI për Federatën Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS). Ekipi katalanas ka lënë prapa tre ekipe angleze: Manchster United, Liverpool dhe Arsenal. Vetëm vendi i pestë për kampionët n

No Pic available

Ronaldo lë futbollin

Ish-sulmuesi I Barcelona, Inter, Real Madrid dhe Milan do të njoftojë sot tërheqjen nga futbolli profesional në moshën 34-vjeçare. Braziliani ka një kontratë me Corinthias deri në fund të vitit 2011, por do të lërë futbollin për shkak të eliminimit të ekipit të tij nga Kupa Libert

No Pic available

Haxhinasto: Jo dhunë etnike në Maqedoni

Situata e krijuar në Maqedoni ka sjellë dhe reagimin e diplomacisë shqiptare. Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto ka theksuar se diversiteti në Maqedoni nuk duhet të shërbej si premisë për dhunë. Deklarata e kreut të diplomacisë shqiptare u bë s

No Pic available

Negociata për dorëzimin e djalit të deputetes

Policia e kryeqytetit ka vijuar dje me negociatat për dorëzimin e djalit të deputetes Luiza Xhuvani, megjithëse deri në orët e mbrëmjes nuk ishte realizuar një veprim i tillë. Për dorëzimin e tij janë angazhuar edhe prindërit e të riut, që ende nuk e kuptojnë sesi kishte arritur t�

No Pic available

Spartak Ngjela në prokurori për dhunën e 21 janarit

Vazhdojnë në prokurorinë e Tiranës dëshmitë e politikanëve të opozitës lidhur me ngjarjet e dhunshme të 21 janarit. Në këtë prokurori është paraqitur paraditen e sotme, politikani opozitar Spartak Ngjela, kreu i Partisë Ligj dhe Drejtësi, i cili do të japë deklarimet e tij lidhu

No Pic available

Raporti, SHBA: Qëndrimi i policisë i drejtë

Qëndrimi i policisë në 21 janar ishte një qëndrim i drejtë dhe profesional edhe pse policia u provokua nga demonstruesit. Kështu ka deklaruar sot Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë Aleksandër Arvizu, i cili i ka dorëzuar sot Drejtorit të Policisë së Shtetit Hysni Burgaj një raport të ek

No Pic available

Prokuroria refuzon seancë të hapur për gardistët

Avokatët e katër gardistëve të arrestuar kanë kërkuar që seanca të zhvillohet e hapur për mediat. Avokatët kanë argumentuar para trupit gjykues se 4 gardistët e arrestuar nuk kanë se çfarë të fshehin, ndaj dhe opinioni duhet të njihet me qëndrimin e tyre. Një kërkesë e tillë

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama