77 News

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Mimoza Çaça: “Mirel”, qumështi që ju duhet!

Mimoza Çaça: “Mirel”, qumështi që ju duhet!

Ajo është një fabrikë moderne që mban emrin e një prej fëmijëve të çiftit Çaça, Mimozës dhe Aqifit, të cilët janë edhe sipërmarrës të kësaj fabrike. Gjendet në komunën Synej, fare pak

Shoqata: 95% e romëve të papunë , asistenca jo zgjidhje e duhur!

Shoqata: 95% e romëve të papunë , asistenca jo zgjidhje e duhur!

95% e romëve janë të papunë, njëkohësisht pjesa më e madhe e tyre nuk trajtohen me ndihmë ekonomike. Në një intervistë për 77 News, Kryetarja e Shoqatës “Gruaja Rome e së Ardhmes”, Meleqe Renja thekson se shteti duhet

Maturantët e Vitrinës, rezultate të larta në Letërsi!

Maturantët e Vitrinës, rezultate të larta në Letërsi!

Publikohen nga MASH rezultatet e provimit të detyruar të letërsisë për Maturën Shtetërore 2012. Në provim morën pjesë rreth 41 000 maturantë, të vendosur në mjediset e përzgjedhura nga Drejtoritë Arsimore Rajonale dhe Zyrat A

Albana Osmani: S’kam ambicie për këngëtare, por për boten e Show-t!

Albana Osmani: S’kam ambicie për këngëtare, por për boten e Show-t!

  Gjithçka nisi si një shaka mes miqsh… Rezultati?! Një këngë e re e sapoprezantuar në tregun muzikor shqiptar. Albana Osmani provon të vihet në vendin e atyre që ka prezantuar në skenat muzikore dhe në ekranin e “Top Channe

Kompjuteri Apple 1, i ndërtuar në vitin 1976 shitet 374,500 dollarë!

Kompjuteri Apple 1, i ndërtuar në vitin 1976 shitet 374,500 dollarë!

Kompjuteri Apple 1, u ndërtua në vitin 1976 dhe është ende operativ. Ai është shitur në ankand për 374,500 dollarë – që do të thotë rreth 500 herë më shumë se kostoja origjinale. Kompjuteri është blerë ng

Prej disa muajsh në koma, e zgjon Adele!

Prej disa muajsh në koma, e zgjon Adele!

Prej disa muajsh ishte në koma dhe nuk po jepte asnjë shenjë jete. Ka qenë ndoshta një rastësi dëgjimi i Adele duke kënduar ngë nga këngët më të famshme të repertorit të saj, por ka funksionuar, Sharlota 7 vjeçe ë

Fier: Ambasadori austriak, takim me biznesin vendas, premton mbështetje!

Fier: Ambasadori austriak, takim me biznesin vendas, premton mbështetje!

Kryetari i Bashkisë Fier, Baftjar Zeqaj ka pritur në një takim ambasadorin austriak Florian Raunig. Ky i fundit, pasi është njohur me resurset që ka Fieri, ka shprehur kënaqësinë për të dhënë kontribut me investime në kët&eum

Hithra kundër rënies së flokëve

Hithra kundër rënies së flokëve

Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në p

Akciza në dogana, nuk parapaguhen pullat fiskale!

Akciza në dogana, nuk parapaguhen pullat fiskale!

Taksa e akcizës nga prodhuesit e pijeve alkoolike nuk do të paguhet me anë të pullës fiskale. Prodhuesit do të pajisin mallin me pullë fiskale, por akcizën do ta paguajnë kur ta hedhin produktin në treg për konsum. Ligji i ri për akcizë

Shfaqen dy delfinë në gjirin detar të Vlorës!

Shfaqen dy delfinë në gjirin detar të Vlorës!

Dy delfinë të përmasave të konsiderueshme janë shfaqur sot në gjirin detar të Vlorës. Dy specie të rralla dhe të pazakonta për mjedisin detar të këtij gjiri, janë shfaqurr rethorës 12.00, në ujërat në afër

Uzurpimi i plazheve publike, nisin kallëzimet penale!

Uzurpimi i plazheve publike, nisin kallëzimet penale!

Hapësira e plazheve publike edhe këtë verë mbetet mjaft shqetësuese. Zyra për mbrojtjen e konsumatorit vë alarmin në disa pika. Vetë drejtori i kësaj zyre Altin Goxhaj pohon se uzurpimi i këtyre hapësirave nuk ka gjetur asnjëhere zgjid

Ndihmë mujore për ish të burgosurin politik Idris Agolli!

Ndihmë mujore për ish të burgosurin politik Idris Agolli!

Shkrimit në 77 news për ish të burgosurin politik Idris Agolli, vuajtjen e tij ekstreme, i cili prej afro 20 vitesh mbijetonte me copa buke dhe kanacce nëpër kazanët e mbeturinave të qytetit Rrëshen, i është pëgjigjur pozitivisht biznesmenia Ket

NEVOJAT DHE DËSHIRAT MË TË VËRTETA  “DASHURI PERFEKTE”

NEVOJAT DHE DËSHIRAT MË TË VËRTETA “DASHURI PERFEKTE”

Përshtatjet më të mira  DEMI dhe Virgjëresha plotësojnë plotësojnë fantazitë e njëri-tjetrit, momentin që ato dalin hapur me mendimet e tyre. GAFORRJA e rrethon totalisht me dashuri Virgjëreshën, gjë kjo për të ci

10 Gjërat që Virgjëreshët nuk pëlqejnë

10 Gjërat që Virgjëreshët nuk pëlqejnë

1.Ata që hiqen sikur i dinë të githa (Virgjëreshët janë ata që i dinë të gjitha) 2.Çamçakizat 3.Erën e trupit 4.Mos korrektësinë 5.Ata që harxhojnë shumë para kot 6.Ata që nuk dinë të gatuajn

“Heronjtë e rrugëve”, Migeli, 10 vjeçari që lyp për të mbajtur familjen!

“Heronjtë e rrugëve”, Migeli, 10 vjeçari që lyp për të mbajtur familjen!

I sheh kudo në Kryeqytet. Ata janë katër të mitur të cilët enden çdo ditë në rrugët e Tiranës, duke kërkuar lëmoshë për të mbijetuar. Të rraskapitur të zhveshur e zbathur, flenë në trotuarë&hel

Dervishaj: Policia ushtroi presion ndaj pedagogëve dhe studentëve!

Dervishaj: Policia ushtroi presion ndaj pedagogëve dhe studentëve!

Policia ushtroi presion ndaj pedagogwve dhe studentëve    Dëshmia publike e Përgjegjëses së Departamentit të së Drejtës Publike në Fakultetin e Drejtësisë, Dorina Dervishaj Përgjegjësja e Departamentit të së Drej

Vepro Tani! Tryezë e rrumbullakët për dhunën e policisë!

Vepro Tani! Tryezë e rrumbullakët për dhunën e policisë!

\"Dhuna e Policisë\" ishte tema e parë që u diskutua dje në kuadër të tryezave të rrumbullakëta për drejtësinë të organizuara nga Lëvizja Shqipëria e Re në bashkëpunim me Alternativen Civile. Tryeza e organizuar dje n&eu

Gazeta 77 News, nr 111 i Botimit

Gazeta 77 News, nr 111 i Botimit

Open publication - Free publishing - More kulture

Rruga shkodër-Velipojë, kafshët kanë prioritet kalimi!

Rruga shkodër-Velipojë, kafshët kanë prioritet kalimi!

I nxehti i verës i nxit njërëzit ti drejtohen plazheve të ndryshme , për të cila Shqipëria ka shumë për t’u krenuar. Zoti ka bërë punën e tij duke i dhënë natyrës të gjitha bukuritë që çdo banor i

Promovohet në Fier “Rrugëtim mes realizmit dhe modernizmit në prozën e Jakov Xoxës”

Promovohet në Fier “Rrugëtim mes realizmit dhe modernizmit në prozën e Jakov Xoxës”

Jakov Xoxa zbret në Fier sërish me një tjetër studim monografik. Në ambientet e Bibliotekës Publike në qytetin e Fierit  u prezantua kjo prurje e re me titull \"Rrugëtim mes realizmit dhe modernizmit në prozën e Jakov Xoxës\", nga autorja A

Lezhë, zjarr në pallat, digjet banesa në katin e 7

Lezhë, zjarr në pallat, digjet banesa në katin e 7

Një zjarr ka përfshirë katin e 7-të të një banese në lagjen “Besëlidhja”, në qytetin e Lezhës mesditën e sotme duke e djegur plotësisht atë. Dy zjarrfikëse shkuan në vendngjarje për të shuar zjarrin, nd&

\

\"National Geographic\" për Shqipërinë turistike!

Në selinë e \"National Geographic\", - një prej organizatave botërore më të famshme për zbulimet, eksplorimet dhe dokumentarët e mrekullueshëm që përgatit për publikun e gjerë, - u prezantua edhe Ballkani Perëndimor, si një d

Gazeta 77 News, nr 110 i Botimit

Gazeta 77 News, nr 110 i Botimit

Open publication - Free publishing - More kulture

Thaçi vizitë në Tiranë!

Thaçi vizitë në Tiranë!

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi viziton sot vendin tonë.Vizita vjen me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha   Pas një takimi tetë a tetë të dy homologët do të mbajnë një konferencë t&eu

Sharapova, tenistja më e bukur në botë

Sharapova, tenistja më e bukur në botë

Ajo është tenistja më e mirë në botë, por jo vetëm kaq. Rusja 25-vjeçare Maria Sharapova është në të njëjtën kohë një femër me një pamje thuajse të përkryer.  E tillë dukej edhe në

Mjekësia, baza teorike paralel më praktikën!

Mjekësia, baza teorike paralel më praktikën!

Projekti ‘’Vitrina në kampus’’ fokusohet të Fakulteti i Mjekësisë, duke sjellë intervistën e një prej studentëve të Mjekësisë, Florenc Spaho. ‘’vendosa të studioj Mjekësi pasi më ka tërhequ

Dhjetra jetimë në qiell të hapur, Vladimir Tare: Na përzunë nga konviktet!

Dhjetra jetimë në qiell të hapur, Vladimir Tare: Na përzunë nga konviktet!

Prej më shumë se dy vjetësh dhjetra jetimë janë flakur në rrugë. Në bazë të ligjit mbi moshën 18 vjeç ata duhet të sistemohen nga shteti. Zgjidhja që i është dhënë situatës nga instancat përkatë

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama