Tirana Observer

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Projekti i PNUD/ Qendër Komunitare për 490 persona me aftësi të kufizuara në Pogradec, problem transporti në fshatra

Rreth 496 fëmijë dhe të rritur me aftësi të kufizuara jetojnë në Pogradec. Një pjesë e tyre trajtohen në Qendrën Komunitare  Multidisiplinare që është ngritur në qendër të qytetit; por jo të gjithë kanë mundësi të marrin shërbim të specializuar, pasi problem kryesor ëshë t

No Pic available

Donald Trump shkarkon Rex Tillerson

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shkarkuar Sekretarin e Shtetit Rex Tillerson, duke e zëvendësuar atë me drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo. Duke falenderuar Tillerson për shërbimin e tij, përmes një postimi në Twitter, Trump tha se sekretari i ri i shtetit do të bëjë një punë fantastike.

SKANDALI/ Adriatik Llalla, si ia mori ullishten vrasësit me 1.5 milionë lekë dhe e shiti 23 herë më shtrenjtë (E PLOTE)

SKANDALI/ Adriatik Llalla, si ia mori ullishten vrasësit me 1.5 milionë lekë dhe e shiti 23 herë më shtrenjtë (E PLOTE)

Për të gjithe ata qe nuk kane qene te vemdenshem, ose e kanë humbur fillimin e botimit të dosjes me dokumentat e skandalit të ish Kryeprokurorit të Shqipërisë Adriatik Llalla që ka nisur të botohet që dje dhe do vijojë gjatë gjithë kësaj jave nga Alpenews.al, po ju tregojme me fjale t

Do i fus plumbin në gojë, Ismet Haxhia: Kërcënimi nga SHBA i Azemit, që Berisha sja fali kurrë

Do i fus plumbin në gojë, Ismet Haxhia: Kërcënimi nga SHBA i Azemit, që Berisha sja fali kurrë

I akuzuari dhe i denuari per vrasjen e Azem Hadarit, Ismet Haxhia tregon ne nje interviste dhene per Panorama se ish-kryeministrit Sali Berisha i interesonte eleminimi i Hajdarit. Duke dhene versionin e tij te ngjarjeve te asaj kohe, ai thekson se Qëllimi i Sali Berishës ishte shumëplanësh: të

No Pic available

Keqpërdorimi i të dështuarve dhe të poshtëruave në PD

Lulzim Basha I ka marr seriozisht kundërshtarët brenda partisë, por jo argumentet kundër tyre. I ka marr seriozisht pasi ka mjaftuar dhe një dalje në terren e Astrit Patozit dhe ai ka mobilizuar një listë njerëzish të dështuar dhe të poshtëruar brenda Partisë Demokratike kundër tyre.

No Pic available

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet ish-pronari i Universitetit Kristal

Arrestohet ish-pronari i Universitetit Kristal Ahmet Muça. Muça akuzohet për falsifikim e shitje diplomash edhe pas mbylljes së Universitetit. Ish-pronari i “Kristal” është vënë në pranga ditën e sotme pas një hetimi dy-mujor nga ana e Prokuorisë me metoda speciale. Raportohe

No Pic available

KPK ndërpret VETTINGUN për gjyqtarin BESNIK IMERAJ

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur ndërprerjen e procesit të vettingutt për gjyqtarin Besnik Imeraj, ish-anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Ish-anëtari i GJK është njohur tashmë me vendimin i cili mund të ankimohet brenda 15 ditëve nga dita e sotme, nga vetë gjyqtari ose KPK Kujt

No Pic available

Kokaina, vjen reagimi i parë i qeverisë kolumbiane: E gjitha ishte

Sasia rekord e kokaines ne Portin e Durresit ka shkaktuar reagime dhe nga qeveria kolumbiane, vendi nga vinte droga. Trafiku i drogës nga Kolumbia në Shqipëri dhe dërgesa e fundit prej 613 kilogramësh kokainë të mbërritur në portin e Durrësit, pas porosisë së mbërritur nga vendi ynë, k

No Pic available

Zgjedhjet në Itali, udhëheq e djathta, por asnjëra sbën qeverinë

Zgjedhjet e vitit 2018 në Itali kanë dy fitues. Lëvizjen e 5 yjeve, që bëhet partia e parë me 31 përqind të votave dhe Lega Nord e Mateo Salvinit, e cila siguron lidershipin e qendrës së djathtë. Koalicioni i Silvio Berluskonit është ai që grumbulloi më shumë vota, por jo aq sa nevoj

No Pic available

Detajet/ Si i shpëtoi policisë pronari i 613 kg kokainë

Dy ditë më parë, Policia e Shtetit në bashkëpunim me Hetimin Doganor dhe Prokurorinë, arriti të kapë sasinë më të madhe të kokainës të kapur ndonjëherë në vendin tonë, të paktën siç pretendon vetë policia. Janë plot 613 kilogramë, kokainë e pastër, për të cilën Policia e

Kryeprokurori i dosjeve të nxehta, i pastrehë/ Zbulohet pasuria e Hajdarmatajt

Kryeprokurori i dosjeve të nxehta, i pastrehë/ Zbulohet pasuria e Hajdarmatajt

Vetingu, ka vënë nën ethe, njerëzit e drejtësisë, të cilët vijojnë të befasojnë me pasuritë e tyre. Kostumet e shtrenjta, të cilat bien në sy kur dalin publikisht, nuk janë të deklaruara në formularin e deklarimit të pasurive. Për më tepër rezultojnë edhe të pastrehë. Një ra

No Pic available

Arbri Garden me 2 kontenierë të pazhdoganuar, sot në skaner

Report Tv ka zbardhur detaje të reja lidhur me sasinë e madhe të kokainës të kapur një ditë më parë jashtë Portit të Durrësit. 613 kg kokainë vinte nga Kolumbia dhe ishte porositur nga kompania “Arbri Garden’, pronari i së cilës, Arbër Çekaj, është shpallur në kërkim

No Pic available

Kapet gomonia plot me drogë, 424 kg hashash në Igumenicë, si u kap mat skafisti shqiptar

Kapet një tjetër ngarkesë me lëndë narkotike nga një operacion i përbashkët i policisë shqiptare me ato greke. Operacioni u zhvillua mëngjesin e sotëm, në të cilin u bllokua një gomone që po tentonte të transportonte një sasi prej 424 kg kanabis. Droga u kap në në Platarias në Ig

No Pic available

Sasia e frikshme/ Dyshohet për gjysmë ton Kokainë në portin e Durrësit

Sasia me e madhe e kokaines e kapur ndonje here ne Shqiperi eshte sekuestruar mbremjen e djeshme ne Durres. Burimet policore thone se behet fjale per mbi 500 kg por policia ende nuk ka dhene informacion zyrtar. Droga eshte kapur brenda nje kamioni qe ishte gati te udhetonte drejt Italise, nderkohe q

No Pic available

Mashtruan ILDKP/  Vila me 11 WC e çiftit Meta-Kryemadhi në Gjirin e Lalzit

Nëse ka një provë, fakt dhe dëshmi që mund të çojë çiftin Meta-Kryemadhi në burg, në çdo kohë, ajo është pasuria e tyre, e deklaruar apo e padeklaruar, citohet në një shkrim të publikuar nga Pamfleti. Në qendër të tij janë pasuritë e pajustifikuara të çiftit presidencial-lë

No Pic available

Denoncoi superskandalin e rrugës Tiranë-Elbasan, ministri Gjiknuri dëshmon tek Krimet e Rënda

Mbërrin në Prokurorinë e Krimeve të Rënda ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës Damian Gjiknuri. Me përfundimin e procesit të auditit të kryer pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar mbi rregullshmërinë e ndjekjes dhe zbatimit të kontratave për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan, ng

No Pic available

Pas video-skandalit, zgjohet Salianji

Pas video-skandalit të publikuar nga CNA.al, ku deputeti demokrat Ervin Salianji është kapur duke shkëmbyer mesazhe perverse me shtetasin-en G.D., deputeti demokrat për dy javë rrjesht u fsheh si struci. Deputeti i cili gjithmonë ka qënë tepër aktiv në sallën e parlamentit, me replika, f

No Pic available

New York Times artikull të veçantë kushtuar Ismail Kadaresë: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e merr Nobelin

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven ikushton një analizë romanit Vajza në ekzil, Requiem për Linda B ose siç është titulli në gjuhën shqipe E penguara, përkthyer në angli

No Pic available

Denoncimi real që po na bën Adriatik Llalla

Mero Baze Qeveria amerikane po bën kujdes të përsëris faktin se ka arsye të besoj, q ë ish Prokurori I Përgjithshëm Adriatik Llala, është I përfshirë në korrupsion në atë shkallë sa ata kanë aplikuar një ndëshkim të pashoq, që nuk është aplikuar ndaj ndonjë zyrtari të lart s

No Pic available

Tronditet politika/ Hapen 40 dosje që mbyllën prokurorët e Llallës, ja kush rrezikohet

Pasi arriti marrëveshjen me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj për ngritjen e njësive të posacme që do luftojnë krimin dhe korrupsionin, kryeprokurorja Arta Marku ka nisur punën në terren. Më 20 shkurt Arta Marku u dërgoi një udhëzim krerëve të prokurorive, ku i njoftonte se si do t

Lirohet nga detyra drejtori i Portit të Durrësit, Artjan Qirici.

Lirohet nga detyra drejtori i Portit të Durrësit, Artjan Qirici.

Sipas burimeve, vendi bosh i këtij posti është zëvendësuar menjëherë nga një ish-drejtues dhe përfaqësues i Partisë Socialiste në qytetin bregdetar. Pra, në vend të Qiricit është emëruar drejtor i ri i portit Afrim Bakaj, ish-drejtor i AKU-së, i cili kohë më parë i la vendin nj�

No Pic available

Kosova përjashtohet nga Samiti Ballkanik, Shqipëria dhe Maqedonia anullojnë pjesëmarrjen

Kosova nuk ka marrë ftesë për pjesëmarrjen e Kosovës në samitin e Banjalukës në Bosnjë. Në lidhje me këtë veprim ka reaguar zëvëndëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj. Duke mos e ftuar Kosovën në samitin e Banjallukës, Bosnja po promovon vlera anti-Evropiane dhe politikë përja

Kapen 389 kile KOKAINË me vlerë 50 mln $ brenda Ambasadës Ruse, arrestohet polici dhe ish-diplomati

Kapen 389 kile KOKAINË me vlerë 50 mln $ brenda Ambasadës Ruse, arrestohet polici dhe ish-diplomati

Kapen 389 kilogramë kokainë Brenda ambasadës ruse në Argjentinë. Një polic dhe një ish zyrtar diplomatik rus janë ndërmjet dy të arrestuarve pasi autoritetet kapën një sasi të madhe kokaine Brenda ambasadës ruse në Buenos Aires në Argjentinë. Ministrija e Sigurisë Patricia Bullrich

No Pic available

Rudina Hajdari nuk i ka kaluar emocionet, të tjera gafa gjatë fjalimit

Deputetja e re e PD Rudina Hajdari, vajza e ish-deputetit demokrat Azem Hajdari, duket se ka ende emocione sa herë që ngjitet të marrë fjalën në foltoren e Kuvendit. Edhe këtë të enjte, deputetja e re e PD-së nuk i ka fshehur emocionet, teksa fjalimit të saj nuk i kamë munguar ndërprerj

No Pic available

Parlamenti: Plas sherri mes ministres Nikolla dhe deputetes Albana Vokshi

Në seancën dëgjimore të komisionit të medias mbi edukimin, që u mbajt sot në Parlament, Plas sherri . Në komision, e pranishme ishe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, si dhe deputetja e PD-së Albana Vokshi. E gjithë seanca është zhvilluar me debate mes ministres Nikolla dhe deputetes

No Pic available

Skema e abuzimit me pronat në Spille, operacioni u dekonspirua, i shpëton arrestimit biznesmeni, ia mbath përmes Rinasit

Idlir Karkini është një nga personat e përfshirë në hetimin e prokurorisë si i përfshirje në tjetërsimin e pronave në bregdetin e Spillesë në Kavajë. Në këtë hetim janë përfshirë gjithsej në të dy fazat 23 persona, për tjetërsimin e pronave nëpërmjet krijimit të një mekan

No Pic available

Fytyra dhe Dyfytyra! Ku ishe ti zoti Meta, KOLONELI I DETIT i përvishet Presidentit: Se ke hallin te pakti por tjetërkund

Ditën e djeshme Presidenti Meta bëri publike letrën drejtuar ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati ku i kërkonte ndër të tjera të ishte më i qartë në kërkesën e tij për autorizim, ndërsa fill pas kësaj doli edhe në një konferencë ku i tregoi vijën e kuqe Bushatit përcaktuar qart�

No Pic available

Abuzimi në Spille,arrestohet dhe noteri i VIP-ave, Julian Zhelegu

Në skandalin e përfitimit të 56 ha prona shtetërore dhe të ushtrisë, duke falsifikuar dokumente, nuk është i përfshirë vetëm Idlir Karkini , biznesmeni i identifikuar si miku i politikanëve, tashmë në kërkim. Një tjetër personazh vip i përfshirë përfundon në pranga në operacion

No Pic available

VETTINGU NË POLICI/ PD propozon 3 NDRYSHIME: Në rreth ministri i Brendshëm

Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Ligjeve dhe të Sigurisë propozuan disa ndryshime që, në bindjen e tyre, e bëjnë realisht të zbatueshëm ligjin e vettingut në polici. Partia Demokratike propozoi 3 ndryshime thelbësore. Ministri i Brendshëm, shefi i tij i kabinetit dhe z�

No Pic available

Abuzimet me rrugën Tiranë-Elbasan, një tjetër ish-ministër në Krimet e Rënda

Ish-ministri i Transporteve Sokol Dervishaj sapo ka mbërritur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku do të pyetet mbi abuzimin në rrugën Tiranë-Elbasan. Mësohet se Dervishaj do të pyetet për vendimarrjen në kohën kur ishte ministër i Transporteve. Sakaq, ditën e djeshme u mor në pyet

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama