Koha Ditore

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Njazi Kuqi firmos me Dundeen

Njazi Kuqi firmos me Dundeen

Prishtinë, 2 shtator - Sulmuesi kosovar Njazi Kuqi karrierën do ta vazhdojë në kategorinë e dytë skoceze. 27-vjeçari Kuqi të martën ka firmosur për një vit me skuadrën Dundee FC. Këtë e ka bërë të ditur vetë futbollisti për gazetën. "Kam firmosur për një vit me skuadrën Dunde

Catherine Zeta-Jones e inatosur me mjekët

Catherine Zeta-Jones e inatosur me mjekët

Los Angeles, 2 shtator - Catherine Zeta-Jones ka deklaruar se është zemëruar me mjekët, të cilët dështuan në zbulimin më herët të kancerit të bashkëshortit të saj Michael Douglas.“Jam e irrituar pasi sëmundja mund të ishte zbuluar shumë më shpejt”, është shprehur Jone

Flokët që vlejnë 1 milion dollarë

Flokët që vlejnë 1 milion dollarë

Kaliforni, 2 shtator - Një markë e njohur shampoje ka siguruar flokët e një lojtari të futbollit amerikan për 1 milion dollarë. Bëhet fjalë për kaçurrelat e dendura të Troy Polamalu, 29-vjeçar, lojtar i skuadrës Pittsburgh Steelers. Në vigjilje të fillimit të sezonit të ri të NF

Celine Dion ndjehet mirë, ka shtuar 15 kilogramë

Celine Dion ndjehet mirë, ka shtuar 15 kilogramë

Otava, 2 shtator - Celine Dion dhe dy binjakët e saj, të cilët duhet të lindin në nëntor, janë me shëndet të mirë, ka konfirmuar zëdhënësi i këngëtares 42-vjeçare kanadeze. Ai ka reaguar në shkrimet e medieve franceze, të cilat kanë shkruar se Celine ka probleme me shtatzëninë

Zgjidhje joterritoriale për veriun dhe luginën

Zgjidhje joterritoriale për veriun dhe luginën

Kosova s’ka asnjë shqetësim për rrjedhën e politikave ndërkombëtare për sa i përket pavarësisë kombëtare dhe rreth raporteve me Serbinë. Qeveria e Kosovës nuk po negocion as fshehtë, as hapur me Serbinë, por me Serbinë dhe me Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së po negociojn�

Serbia nuk mund ta ndalojë pranimin e FBK-së në FIBA

Serbia nuk mund ta ndalojë pranimin e FBK-së në FIBA

Prishtinë, 2 shtator - Nënkryetari i Komitetit Olimpik të Serbisë, Zharko Paspalj, ka thënë se Federata e Basketbollit e Serbisë nuk mund ta pengojë pranimin e FBK-së në FIBA. Sipas Paspaljit, Federata e Basketbollit e Kosovës mund të anëtarësohet në atë ndërkombëtare që në Kongr

Në Milano vjen pet-taksi

Në Milano vjen pet-taksi

Milano, 2 shtator – Në Milano tashmë ekziston pet-taksi, që është një veturë në shërbim të kafshëve. Ajo shëtit me shkrimin Autobau dhe është në shërbim të kafshëve të masave të ndryshme. Një ide, e cila fillimisht nisi si shaka disa vite më parë, por më pas Gianluca B

Duet i Tingullit 3nt dhe Adelinës?

Duet i Tingullit 3nt dhe Adelinës?

Prishtinë, 2 shtator - Tingulli 3nt dhe diva e muzikës kosovare Adelina Ismaili do të realizojnë një duet pas publikimit të albumit të ri të rep-grupit.Në muajin shtator pritet lansimi i albumit të ri të Tingulli 3nt, ndërsa faqja divaadelina shkruan se pas disa dueteve të suksesshme,

Shpërthimet e kohëpaskohshme sidomos në veri të Kosovës po bëhen përditshmëri

Shpërthimet e kohëpaskohshme sidomos në veri të Kosovës po bëhen përditshmëri

S’do mend se shpërthimet, sidomos ai në veri, nuk mund të konsiderohen si të rastësishme, sepse po ndodhin në një moment mjaft të ndjeshëm politik-diplomatik   Shpërthimet e fundit në veri të Kosovës, përkatësisht në oborrin e Stacionit policor të Zubin-Potokut, por edhe n�

Kosova jashtë kongresit të FIBA-s

Kosova jashtë kongresit të FIBA-s

Prishtinë, 2 shtator - Federata e Basketbollit të Serbisë po vazhdon ta pengojë anëtarësimin e Federatës së Basketbollit të Kosovës në Federatën Ndërkombëtare të këtij sporti, FIBA. Eroll Belegu, kryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës, thotë se në kongresin e FIBA-s, q�

Në Prishtinë ka nisur punën fabrika “Kosovatex”

Në Prishtinë ka nisur punën fabrika “Kosovatex”

Prishtinë, 2 shtator - Ka nisur dje punën fabrika “Kosovatex” për prodhimin e xhinseve dhe konfeksioneve. Fabrika aktualisht ka treqind punëtorë. Me prodhim kryesisht të orientuar për eksport, “Kosovatexi” synon të bëhet qendër e industrisë tekstile në Ballkan. 

Konfirmohet rritje ekonomike e eurozonës për 1 për qind

Konfirmohet rritje ekonomike e eurozonës për 1 për qind

Bruksel, 2 shtator – Ekonomia e eurozonës është rritur për 1 % midis prillit dhe qershorit, kanë konfirmuar të dhënat zyrtare. Vlerësimi fillestar i publikuar muajin e kaluar, tregonte rritje më të madhe se sa pritej, falë rritjes së eksporteve të nxitur nga euro e dobët, raport

BP shpenzon më shumë për reklama se për ndihma

BP shpenzon më shumë për reklama se për ndihma

Washington, 2 shtator – Gjiganti i naftës British Petroleum (BP) që nga rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës ka shpenzuar 93 milionë dollarë për reklama, ndërsa për të ndihmuar shtetet e rrezikuara të SHBA-së ka dhënë 89.5 milionë dollarë. Që pas shpërthimit në platform�

Gjermania kursen 80 miliardë euro

Gjermania kursen 80 miliardë euro

Berlin, 2 shtator – Qeveria gjermane ka miratuar planin katërvjeçar të kursimeve buxhetore në shumën e përgjithshme prej 80 miliardë euro, me të cilin dëshirohet të reduktohet deficiti buxhetor dhe të mbështetet euro. Projektligji për zvogëlimin e shpenzimeve dhe taksat e tatime

Bukoshi kandidat për kryetar të LDK-së

Bukoshi kandidat për kryetar të LDK-së

Prishtinë, 2 shtator - Ministri i Shëndetësisë, Bujar Bukoshi, ka shpallur sot kandidaturën për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Pas përfundimit të seancës solemne të Kuvendit të Kosovës për nder të 100-vjetorit të lindjes së Nënës Terezë, ish-kryeministri i Kosovës

Zannier: BE të ndërmjetësojë dialogun Prishtinë - Beograd

Zannier: BE të ndërmjetësojë dialogun Prishtinë - Beograd

Prishtinë, 2 shtator - Bashkimi Evropian (BE) duhet të ndërmjetësojë në bisedimet ndërmjet Prishtinës e Beogradit për çështje teknike, ndërkaq UNMIK-u nuk mund ta marrë këtë rol, por mund ta lehtësojë procesin e bisedimeve, ka thënë shefi i UNMIK-ut Lamberto Zannier. Pas një taki

Dzurinda: Nuk kam thënë se Sllovakia kurrë nuk do ta njoh Kosovën

Dzurinda: Nuk kam thënë se Sllovakia kurrë nuk do ta njoh Kosovën

Bratislavë, 2 shtator – Shefi i diplomacisë sllovake, Mikulas Dzurinda, sipas agjencisë SITA, ka deklaruar se nuk ka thënë se Sllovakia kurrë nuk do ta njoh Kosovën. Ai ka shtuar se thelbi i qasjes sllovake në këtë çështje është që të merret parasysh interesi i Beogradit, që S

Jakshiç: Shqiptarët prapë do t’i sulmojnë serbët kur t’u thotë Perëndimi

Jakshiç: Shqiptarët prapë do t’i sulmojnë serbët kur t’u thotë Perëndimi

Moskë, 2 shtator – Situata në Kosovë aktualisht është goxha e qetë, por shqiptarët do t’i sulmojnë serbët kur të marrin sinjal nga Perëndimi, citon “Glas Rusije” zëvendësin e kryetarit të të ashtuquajturit Kuvend i Bashkësisë së Komunave serbe në Kosovë e

Hyseni: Thirrja për heqje të statusit të Kosovës, thirrje për luftë

Hyseni: Thirrja për heqje të statusit të Kosovës, thirrje për luftë

Shkup, 2 shtator - Të bësh thirrje sot,  për heqjen e statusit të shtetit të pavarur të Kosovës është thirrje për luftë. Kështu tha për Radio Kosovën Ministri i Jashtëm Skënder Hyseni, duke i cilësuar kërkesat e Serbisë për të fituar përkrahje ndërkombëtare kundër pavarësi

AKR-ja  e shqetësuar për angazhimet e pakta të diplomacisë kosovare

AKR-ja e shqetësuar për angazhimet e pakta të diplomacisë kosovare

Prishinë, 2 shtator - Aleanca Kosova e Re shprehet e shqetësuar për aktivitetet e pakta dhe pa ndikim të diplomacisë kosovare në prag të sesionit plenar të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Nënkryetari i kësaj partie, Ibrahim Gashi, ka thënë se është i pakuptueshëm deri në ab

Guinea në favor të pavarësisë së Kosovës

Guinea në favor të pavarësisë së Kosovës

New York – 2 shtator - Vendi i largët i Afrikës Perëndimore, Guniea, është shprehur në favor të pavarësisë së Kosovës. Ambasadori i këtij vendi, i akredituar së fundi në OKB, pas takimit me Sekretarin e Përgjitshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, ka thënë se politika e jashtme e ve

Rumania thotë prerazi se nuk do ta njohë Kosovën

Rumania thotë prerazi se nuk do ta njohë Kosovën

Bukuresht, 2 shtator - Rumania nuk do ta njohë Kosovën si shtet i pavarur. “Rumania kërkon që Beogradi dhe Prishtina duhet të vazhdojnë me negociatat”, ka thënë presidenti i Rumanisë, Traian Basescu, duke rishfaqur qëndrimin e njohur tashmë të vendit të tij. Deklaratat e tij

Maqedonia s’e përkrah rezolutën serbe

Maqedonia s’e përkrah rezolutën serbe

Shkup, 2 shtator - Maqedonia nuk e mbështet propozim-rezolutën serbe për Kosovën të paraqitur në Kombet e Bashkuara, por qëndrimin përfundimtar nëse do të votojë kundër apo e përmbajtur, do ta thotë së bashku me Malin e Zi, me të cilin edhe kishin sjellë vendimin për njohjen e pava

Vritet sulmuesi i Discovery Channel

Vritet sulmuesi i Discovery Channel

Washington, 2 shtator – Një person i armatosur, i cili mori tre pengje në selinë e Discoveryt në SHBA, është qëlluar për vdekje nga policia dhe pengjet e tij janë liruar. Zyrtarët të paidentifikuar policorë, të cituar nga mediet amerikane, thanë se sulmuesi quhet James Jay Lee,

Arrin në 35 numri i viktimave të shpërthimeve në Pakistan

Arrin në 35 numri i viktimave të shpërthimeve në Pakistan

Lahore, 2 shtator - Ka arritur në 35 të vrarë e 250 të plagosur numri i viktimave nga shpërthimi i tre bombave gjatë një marshimi fetar shiit në qytetin e Lahores në Pakistan, transmetojnë agjencitë. Pas shpërthimeve besimtarët e revoltuar i vunë zjarrin një stacioni policie si dhe d

Uragani Earl i afrohet bregdetit të SHBA-së

Uragani Earl i afrohet bregdetit të SHBA-së

Washington, 2 shtator – Kanë filluar evakuimet në zonat e bregdetit të SHBA-së, të cilat priten të goditen nga uragani Earl. Uragani është forcuar përsëri në kategorinë 4, duke gjeneruar erëra të fuqishme që arrijnë në 215 km/h, raporton BBC. Presidenti amerikan Barack Oba

SHBA ofron 5 milionë dollarë për kapjen e kreut të talibanëve

SHBA ofron 5 milionë dollarë për kapjen e kreut të talibanëve

Washington, 2 shtator - Autoritetet amerikane kanë ofruar shpërblime të mëdha monetare për kapjen e dy liderëve të talibanëve pakistanezë, ndërsa grupin e tyre e kanë vendosur në listën e organizatave të huaja terroriste. State Departmenti ka ofruar dje shpërblimin prej 5 milionë do

Willliam Hague mohon se është homoseksual

Willliam Hague mohon se është homoseksual

Londër, 2 shtator – Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Willliam Hague, ka demantuar sot zërat se është homoseksual, ndërsa këshilltari i tij, Christopher Myers, emri i të cilit është përmendur në lidhje me akuzat e tilla, ka dhënë dorëheqje sot për shkak të presionit t

Hamasi do të vazhdojë sulmet kundër Izraelit

Hamasi do të vazhdojë sulmet kundër Izraelit

Gazë, 2 shtator - Grupi islamik Hamas do të vazhdojë me sulmet kundër Izraelit, pavarësisht goditjeve ndaj aktivistëve të tij, tha zëdhënësi i kësaj organizate. Izraeli dhe Autoriteti Palestinez kanë arrestuar në operacione të ndara qindra veprimtarë të Hamasit, pas vrasjes së katë

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama