Ora News

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Lihen të lirë Puigdemont dhe 4 zyrtarë të Katalonjës

Udhëheqësi i shkarkuar  Katalonjës, Carles Puigdemont dhe 4 zyrtarë të tjerë janë liruar  me kusht nga një gjykatë hetuese në Belgjikë. Një gjykatës i Brukselit vendosi se nuk kishte arsye për t’i vënë pesë politikanët pas hekurave dhe i liroi me kusht që ata

No Pic available

Hapen bisedimet klimatike,pas mbështetjes së Trump për promovimin e lëndëve djegëse

Raundi i fundit i bisedimeve për klimën, i udhëhequr nga OKB u hap në Bon me delegatë të pranishëm nga pothuajse 200 vende. Gjatë dy javëve të ardhshme, negociatorët shpresojnë të sqarojnë rregulloren e marrëveshjes së klimës së Parisit. Është takimi i parë i madh që kur Presid

No Pic available

Angli,fëmijët tepër të rrezikuar nga ndikimi i pornografisë

Hetimet për fëmijët që ndajnë imazhe seksuale të tyre dhe të tjerëve janë dyfishuar, tregojnë shifrat e fundit. Forcat në Angli dhe Uells regjistruan 6,238 vepra penale “sexting”(dërgim ose shpërndarja e imazheve seksuale)të të miturve nga viti 2016-17, me një normë prej

Tepër mahnitëse, Ami tregon barkun e rrumbullakosur

Tepër mahnitëse, Ami tregon barkun e rrumbullakosur

Ami është në pritje të fëmijës së saj të dytë. Dhe linjat e saj të rrumbullakosura bien lehtësisht në sy. Në një foto të postuar nga bashkëshorti i saj Ermal Mamaqi në rrjetet sociale ku shihen të dy, së bashku me këngëtaren Nora Istrefi, duke baku i saj tashmë i rritur. E vesh

No Pic available

Supermodelja i jep fund beqarisë

Supermodelja Kate Upton i ka dhënë fund beqarisë dhe është martuar me yllin e bejsbollit në një ceremoni romatike në Castiglion del Bosco, Toskanë, Itali. 25-vjeçarja dhe Justin Verlander kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë të shtunën. Kate dukej mahnitëse me fustanin e bardhë m

No Pic available

Rita Ora lë fansat me gojë hapur

Ajo ka qenë pjesë e jurisë së X Factor në vitin 2015 së bashku me Nick Grimshaw, Cheryl dhe Simon Cowell. Ndërsa tani Rita Ora është kthyer në skenën e X Factor për të dhënë një performancë mahnitëse ndërsa këndoi hitin e saj më të fundit Anywhere që po thyen rekorde në top l

No Pic available

Konsumatorët e ujit kanë 90 ditë kohë të vetërregullohen

Brenda 90 ditëve të gjithë konsumatorët e ujit duhet të vetërregullojnë situatën dhe të lidhin kontratat. Ndërkohë një aksion do të nisë për prerjen e lidhjeve të paligjshme pa penalizime në këtë periudhë tranzitore, për të vazhduar në shkurt me kontrollin derë më derë dhe

No Pic available

Avionë të vegjël nisin vaksinimin e dhelprave

Për një periudhë dy javore, avionë të vegjël do të shpërndajnë nga ajri vaksinën për imunizimin e dhelprave. Për të tetën herë rradhazi, siç dhe është përcaktuar në planin disa vjeçar të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Projekti PAZA II do të nisë v

No Pic available

Rama: Ujësjellësat janë kthyer në ndërmarrje punësimi

Kryeministri Edi Rama tha kompanitë e ujësjellësit janë kthyer në ndërmarrje punësimi, ndërsa sistemi ujësjellës është i falimentuar. Në një takim për reformën e ujit, kreu i qeverisë tha se ata që kanë lidhje të paligjshme do të kene 90 ditë kohë për tu vetërregulluar. Rama

No Pic available

Futën 75 kg kokainë në Itali, mes të arrestuarve 2 shqiptarë

Policia Italiane ka vënë në pranga 4 persona mes të cilëve edhe dy shtetas shqiptarë, të cilët dyshohet se janë krerët e një bande që kanë futur  kokainë nga porti i Xhenovas. Mediat italiane raportojnë se shtetasi Massimo Rocca, 45 vjeç u arrestua për futjen në Itali të 75 k

No Pic available

Zbardhet ngjarja në Fier, policia identifikon personin që qëlloi drejt lokalit

Policia e Fierit ka zbardhur ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme ku një person ka qëlluar me pistoletë në drejtim të një lokali. Policia sqaron se personi i cili është identifikuar si A.P, 47 vjeç dyshohet se është autori i ngjarjes dhe është shpallur në kërkim. Në datë 05.11.201

No Pic available

Kreu marrëdhënie seksuale me një të mitur, pranga 21-vjeçarit

Një 21-vjeçar është arrestuar nga policia në Sarandë pasi akuzohet për marrëdhënie seksuale me të mitur. Në pranga u vu Vangjel Selimi, 21 vjeç, banues në fshatin Çukë, Sarandë. Shtetasi Vangjel Selimi është arrestuar prej policisë  sepse shtetësia O.G., ka bërë kallëzim

No Pic available

Rrjet i ri kanalizimesh për banorët në rrugën Arkitekt Sinani

Një rrjet i kanalizimesh është po aq i rëndësishëm sa edhe ai i furnizimit me ujë. Në rrugën Arkitekt Sinani, ka nisur ndërtimi i sistemit të ri të rrjetit të kanalizimeve për të përmirësuar shërbimin. Mjetet e rënda të Bashkisë si dhe ekspertët e Ujësjellës Kanalizimeve kan

No Pic available

Noka: Qeveria i ka ditët e numëruara, do rrëzohet me protesta

Deputeit i PD, Flamur Noka tha se kjo qeveri i ka ditët e numëruar pasi do të rrezohet me protesta popullore dhe demokratike.  Në përfundim të mbledhjes së Komisionit të Sigurisë, ku u diskutua buxheti i SHISH, Noka tha se qeveria e Ramës nuk përfaqëson qytetarët por krimin. Të pa

No Pic available

Zhbllokohet Kakavija dhe Kapshtica, nis puna nga pala greke

Pala greke ka nisur sot punën në pikën kufitare të Kapshticës  dhe Kakavijës pas 48 orësh bllokim. Mëngjesin e sotëm në këto pikë të kalimit janë lejuar që të gjithë qytetarët të kalojnë normalisht kufirin. Pikat doganore  u bllokuan për shkak të defektit në sistem t

Të shtëna me armë në një kishë, 26 të vdekur

Të shtëna me armë në një kishë, 26 të vdekur

Të paktën 27 persona raportohet se janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri në një kishë në Teksas të SHBA, gjatë shërbimit të së dielës. Sulmi me armë zjarri ndodhi në Kishën e Parë Baptiste në Sutherland Springs në Wilson County. Raportohet

No Pic available

Gjermania do t ket nj satelit spiunazhi

“Prgjimi mes miqve – kjo nuk shkon”, u shpreh kancelarja, kur doli n pah q shrbimet sekrete t SHBA-s ishin interesuar edhe pr celularin e saj. Tani RFGJ-ja do q t pajiset edhe vetë m mir pr spiunazhin. Teknik t siprmarrjes s Bremenit OHB mund t prodhojn satelit – n fotogra

No Pic available

Rrëzohet helikopteri, vdes princi saudit

Një princ saudit u vra pasi një  helikopter u rrëzua në jug të Arabisë Saudite, pranë kufirit me Jemenin, njoftoi televizioni shtetëror, Al Ikhbariya. Në bord të helikopterit gjendeshin edhe përgjegjës të tjerë, shkruan kanali në profilin e tij Twitter por pa dhënë detja e mbi

No Pic available

Ky është autori i dyshuar i masakrës në Teksas, ka qenë pjesë e Forcave Ajrore

I dyshuari që hapi zjarr brenda një kishe në Teksas të SHBA është identifikuar si 26-vjeçari Devin Patrick Kelley. Ai ka qenë një ish anëtar i Forcave Ajror nga 2010 në 2014 dhe një mësues i studimit të Biblës.  Devin Patrick Kelley  hyri në Kishën e Parë Baptiste të Sut

No Pic available

Trump paralajmëron diktatorët: Mos nënvlerësoni vendosmërinë amerikane

Presidenti Donald Trump paralajmëroi se asnjë diktator nuk duhet të nënvlerësojë Shtetet e Bashkuara. Ai foli nga baza ajrore amerikane në Japoni, në ndalesën e parë të udhëtimit të tij në Azi që pritet të dominohet nga kriza bërthamore e Koresë së Veriut. Presidenti Donald Trump

No Pic available

E para grua amerikane fituese e maratonës së Nju Jorkut prej 40 vjetësh

Shalane Flanagan u bë gruaja e parë amerikane që fiton Maratonën e Nju Jorkut që nga viti 1977. Geoffrey Kamworor i Kenias fitoi garën për meshkujt, duke lënë pas Wilson Kipsang po nga Kenia, duke përfunduar 3 sekonda më shpejt dhe duke siguruar fitoren e parë të rëndësishme. Mary Kei

No Pic available

Trump: Programi i Koresë Veriore, kërcënim për botën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se programi raketor atomik i Koresë Veriore është kërcënim për botën dhe ka përsëritur se periudha e durimit strategjik ndaj Phenianit ka përfunduar.  Duke folur sot në Tokio, pas takimit me kryeministrin e Japonisë, Shinzo Abe,

No Pic available

Dokument i vitit 1405, ku Kosova përmendet me një emër tjetër

Historiani nga Kosova  Jahja Drançolli njofton për një dokument që ka hasur në arkivin e Dubrovnikut. Postim me shkas: Duke nxjerrë Kosovën nga dokumente të vitit 1405! Kosovën e sotme gjatë shekujve e kemi ndeshur me emra të ndryshëm. Për herë të parë me emrin e sotëm do ta nd

No Pic available

Rruga e Kombit e para në Shqipëri që do të bëhet me pagesë

Në buxhetin e shtetit shqiptar që u është paraqitur deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, është prezantuar edhe një platformë e detajuar për punimet në infrastrukturën rrugore të këtij vendi, shkruan sot Koha Ditore. Ajo që të bën përshtypje është fakti që, për segmentin Fu

No Pic available

Goditet rrjeti i falsifikimit të pasaportave të BE, 6 shqiptarë të implikuar

Policia greke ka goditur një nga rrjetet më të mëdha të trafikut të emigrantëve, që i pajiste me pasaporta të falsifikuara, njoftoi media greke të hënën. Në një operacion të organizuar në bashkëpunim me  Europolin, janë zbuluar katër laboratorë të falsifikimit të pasaporta

No Pic available

Çako pret homologun e Turqisë: Luftë kundër elementëve radikalë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako, priti në takim një Delegacion të Lartë të Policisë Turke të kryesuar nga Selami Altinok, Guvernator dhe Drejtor i Përgjithshëm i Sigurisë i Republikës së Turqisë. Policia e Shtetit thotë se “Fokusi i këtij takimi ish

No Pic available

Task forca, Braimllari: Rama bën show që të largojë vëmendjen nga skandalet

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari deklaroi se task forca për të luftuar krimin që do të ngrihet nga qeveria është një show e kryeministrit Rama për të hequr vëmendjen nga skandalet që sipas tij kanë përfshirë qeverinë. Në studion e lajmeve të Ora News, Brahimllari

No Pic available

Task forca, Brahimllari: Rama bën show që të largojë vëmendjen nga skandalet

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Brahimllari deklaroi se task forca për të luftuar krimin që do të ngrihet nga qeveria është një shoë e kryeministrit Rama për të hequr vëmendjen nga skandalet që sipas tij kanë përfshirë qeverinë. Në studion e lajmeve të Ora News, Brahimllar

No Pic available

Mes të arrestuarve për korrupsion, Princi arab që vizitoi Shqipërinë

Një komision antikorrupsion, i formuar së fundmi në Arabinë Saudite, ka çuar në arrestimin e 11 princave arabë, 4 ministra dhe me dhjetra ish-ministra të cilët akuzohen për korrupsion dhe abuzim të fondeve publike. Fushata antikorrupsion, e formuar nga Mbreti Salman Al-Saud, ka çuar në

No Pic available

Kryesuesi i fushatës së Trump ofron 12 mln dollarë të lirohet nga arresti shtëpiak

12 milionë dollarë në pasurinë e patundshme dhe sigurimin shëndetësor ka ofruar Paul Manafort, për tu liruar nga arresti shtëpiak. Ish drejtuesi i fushatës 2016 të presidentit të ShBA Donlad Trump, akuzohet për komplot kundër ShBA-së dhe 11 vepra të tjera penale përfshirë evazionin

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama