Hapja e kutive, si kusht i vendosur nga kryetari i opozits pr tryezn e Presidentit nga analistt e politiks, shihet si nj arsye m shum q kjo tryez t prfundoj pa asnj zgjidhje konkrete. Pr publicistin njhersh botuesin Frrok upi, zgjidhja e vetme e ngrit parlamentar sht q deputett socialist t merrnin vet inisiativn pr t prmbushur detyrimin e tyre kushtetues. upi jep dhe 3 opsione t cilat edhe pse t dshtuara, mund t parashtrohen nga kryesocialisti n tryezn e t shtuns t thirrur nga Presidenti i Republiks. Mungesa e demokracis dhe fryma dikatatoriale q po ushtrohet nga Rama n selin roz po e ojn kt forc politike n degradim sipas upit.